Home / Gebelik / Polikistik Over Hamilelik

Polikistik Over Hamilelik

Herhangi bir şekilde, tesadüfen bile olsa polikistik over tanısı koyulan hanımların düşündüğü ilk şey “acaba gebe kalamaz mıyım “ sorusudur.

 

Polikistik over görünümü, hastalığı veya sendromu şeklinde tanılar duyabiliriz. Polikistik over sadece yumurtalıkların ultrason görüntüsünü ifade eder. Polikistik over hastalığı veya sendromunda bu ultrason görüntüsüne adet gecikmeleri, kilo alımı, vücutta kıllanma gibi şikayetler eşlik etmektedir.

 

Özellikle adet gecikmelerinin, kilo alımının fazla olduğu gruplarda, yumurtlama kendiliğinden olamadığı için gebelikler de kendiliğinden olmayabilir.

 

Polikistik overli hanımların yaklaşık üçte biri hiçbir sorun yaşamadan kendiliğinden gebe kalabilirler. Adet düzensizlikleri, uzun süre adet görememe ve gecikmeler yaşayan, kilo alımı fazla olan yumurtlama problemi yaşayan gruptaki hanımlar ise medikal tedaviler, kilo verme, yumurtlama takibi, aşılama veya tüp bebek tedavisi ile gebe kalabilirler.

 

Polikistik overli infertil grup belki de tedavi ile gebe kalabilecek çiftler içinde en şanslı ve başarı şansı yüksek gruptur. Yumurta sayısı fazla, ancak fazla olduğu için kendiliğinden yumurtlamanın olmadığı, bu yüzden tedavi gereksinimi duyan infertil hasta grubudur. Aşılama veya tüp bebek tedavisi ile gebe kalma şansı bu yüzden de yüksektir.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Dış Gebelik

Dış Gebelik Nedir? Riskleri Nelerdir?

Kadınlarda son dönemde sıklık ile gördüğümüz problemlerden birisi olan dış gebelik ile alakalı olarak fikirleri …

Hamilelik Döneminde Diyet

Hamilelik Döneminde Diyet Yapılır Mı?

Kadınlar tarafından ciddi anlamda merak ile araştırılan hamilelik döneminde diyet yapılır mı sorusunu sizler için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir