Home / Hastalıklar / Polikistik Over Semptomları Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Polikistik Over Semptomları Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Yaşadığımız dönemde kadınlarda sıklıkla görülen Polikistik over semptomları östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanan aksaklıklar neticesinde görülür. Bu sayede yumurtalıklarda iyi huylu kistler meydana gelebilir. Genellikle üreme çağında ortaya çıkar. Endokrin bazlı bir bozukluktur. Kronik şekilde ortaya çıkabilir. Kadınların yaşam kalitesini alt üst eden bir durumdur. Faktörleri ise genetik ve çevresel olarak nitelendirilmektedir. Aslında bu hastalık anne karnında başlar. Hipotezi kaynaklı hastalık bebeklerin anne karnında ki gelişme geriliğiyle de başlayabilir. Doğduktan sonra anne karnında yeterli besinlerden eksik kalan bebek bünyesinde taşıdığı besin değerlerini tutumlu kullanma eğilimi gösterir. Metabolizma ise bu tutulmaya biriktirme alışkanlıklarıyla cevap vereceğinden obezitesorunu  sıklıklahastalarda görülen durumlardandır. Bu yüzden önlem olarak kilo kontrolü ilk aşamadır. Uzun süre yumurtlayamama neticesinde görülebilir.

Bu yazımızda Neleri İnceleyeceğiz :

  • Polikistik Over Semptomları Belirtileri
  • Polikistik Over Semptomları Tedavisi

Polikistik Over Semptomları Belirtileri

1 – Düzensiz adet ve hamile kalınamama belirtileri olarak sayılabilir.

2 – Tüylenmiş göğüs, parmak üstü, üz ve karın

3 – Küçülen göğüsler, kalın ses, dökülen saçlar, kilo alımı, akne, aşırı ağrılı regl, kısırlık başlıca emareleridir.

Polikistik Over Semptomları Tedavisi

Sağlıklı beslenerek, egzersiz yaparak, regl döneminizi düzenleyebilirsiniz. Öte yandan doğum kontrol hapları hastalığı tedavi edebilen en basit yöntemlerdendir. Böylelikle akne, regl düzensizliği de ortadan kalkar.

Polikistik Over Semptomları için ameliyat uygulamaları da mümkündür. Bu ameliyatlar sayesinde oluşan kistler alınır. Bu hastalığa bağlı olarak; şeker hastalığı, kalp damar rahatsızlıkları, rahim veya meme kanseri riskinde artış gösterebilmektedir.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Nedenleri

Kadınların en çok korktuğu hastalıklardan birisi olarak dikkat çeken kadınlarda kısırlık (infertilite) nedenleri üzerinde duracağız. …

kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık, tüketilen yiyecek ve içeceklerle doğrudan ilgili bir rahatsızlıktır. Kalın bağırsak hareketlerini uyandıran ve kabızlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir