Connect with us

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

SAĞLIK

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

PCOS, endokrin sistemi etkileyen karmaşık bir sendromdur. PCOS bir kadının görünümünü, adet döngüsünü, doğurganlığı, hormon seviyelerini, kardiyovasküler sistemi etkiler ve uzun vadeli sağlık için zararlı etkilere neden olabilir. Çalışmalar, PCOS’un çok yaygın olduğunu ve yaklaşık 5 kadında etkilendiğini göstermiştir. Bu tüm kadınların% 20’sidir!

PCOS’un sebebi nedir?

PCOS’un nedeni bilinmemektedir (bu yüzden sendrom adı verilir!) Ve çok faktöre bağlı olması muhtemeldir.

Kanıtlar, genetik olarak bağlantılı bir durum olduğuna işaret eder; akrabalarınızdan herhangi birinin PCOS’a sahip olması durumunda bunun PCOS geliştirme riskini artırdığı anlamına gelir.

Belirtiler

PCOS ile ilişkili semptomlar anormal hormon seviyelerine bağlıdır ve semptomların şiddeti ve aralığı kadından kadına farklılık gösterebilir.

PCOS’ta, kadınlarda daha yüksek seviyelerde testosteron ve daha yüksek seviyelerde insülin bulunur ve bu belirtilere yol açabilir:
Seyrek, eksik veya düzensiz menstrüel dönemler

 • Düşük doğurganlık – Aslında PCOS, kadın kısırlığının en yaygın nedenidir
 • Her zamankinden daha yüz veya vücut kılları
 • Saç kaybı
 • Akne, yağlı cilt
 • Depresyon ve ruh halleri
 • Kilo alma, obezite
Uzun Vadeli Sağlık Konuları
 • İnsülin direnci ve diyabet (PCOS’lu kadınların% 10-20’si diyabet gelişmeye devam eder)
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon)
 • Kalp hastalığı (muhtemelen diğer sağlık durumlarıyla bağlantılı – diyabet, hipertansiyon)
 • Endometriyal (rahim dokusu) kanser
 • Ruh hali dalgalanmaları ve depresyon
 • Obstrüktif uyku apnesi
PCOS tanısı

PCOS’un teşhisi genellikle zorlayıcıdır. PCOS tanısı almak için genellikle bir süre (2 yıl kadar veya daha fazla) zaman alabilir, çünkü PCOS’lu kadınlar gelip gidebilecekleri farklı belirtiler ve belirtilere sahiptir ve diğer yaşam stili stres faktörlerine katkıda bulunabilirler.

PCOS’u teşhis etmek için, menstrüel rahatsızlıkların ve hiperandrojenizmin diğer nedenleri (örn: tiroid işlev bozukluğu, vb.) Hariç tutulursa, aşağıdaki ölçütlerden ikisine sahip olmanız gerekir:

 1. Düzensiz dönem, nadir dönemler veya dönem yok
 2. Kendiniz için normal olanlardan daha fazla yüz veya vücut tüyü +/- yüksek kan testosteron seviyeleri
 3. Polikistik yumurtalıklar gösteren ultrasonografi *.

* Polikistik yumurtalıklar çok yaygındır ve kadınların% 20’sini etkiler. Bununla birlikte, polikistik yumurtalıkları olan kadınların sadece yaklaşık% 7’sinde PCOS var.

Kısırlık ve Tedaviler

Şu anda PCOS için herhangi bir tedavi mevcut değil. Ancak PCOS’u yaşamanın belirtilerini ve sonuçlarını yöneten tıbbi tedaviler vardır.

PCOS’lu kadınların yönetiminde sağlıklı bir yaşam biçimi (kilo kaybı, egzersiz ve dengeli diyet) ve düzenli sağlık kontrolleri önemlidir.

Çoğu zaman, PCOS tanısı, hamile kalmanın güç olması, kısırlığa veya düşük doğurganlığa yol açması ile ortaya çıkar. PCOS kadın subfertilitesinin en yaygın nedenidir.

PCOS ve subfertilite korkutucu bir ihtimal ama buna da gerek yok. Doktorunuz ve uzmanınızın yardımı ile PCOS ile ilgili sorunlar giderilebilir ve umarım çözülür. Doktorunuzla irtibat kurmanız, kısırlığın üstesinden gelmek ve gebelik sağlamak için büyük adımlar atacaktır.

PCOS’lu kadınlar için herhangi bir müdahale başlatılmadan önce kilolu kadınlarda kilo verme ve egzersiz, sigara içiminde azalma ve alkol tüketimi olmak üzere yaşam tarzının önemi vurgulanarak ön görü- nüm danışmanlığı sağlanmalıdır.

Genellikle, PCOS’lu kadınlarda subfertilite nedeni hormondaki dengesizlikler nedeniyle döllenmek üzere yumurtalıktan salınan yumurta bulunmadığından ovulasyon yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Şu anda ovülasyonun indüklenmesi için önerilen 1. hat tedavisi, klomifen adı verilen ilacı kullanmaya devam etmektedir. Bununla birlikte, klomifen kullanan çoklu gebelik riski vardır. Yumurtlamaya neden olan başka tedaviler de vardır ve bu durum doktorunuzla daha iyi bir şekilde tartışılmalıdır.

PCOS’lu kadınlarda, özellikle kilolu olan veya güçlü bir aile öyküsü olan veya> 40 yaşındaki tip 2 diyabetli kişilerdeyse, diyabet için glikoz düzeyleri değerlendirilmelidir. Ayrıca, kardiyovasküler risk faktörlerini (kan basıncını, kolesterol seviyelerini de içeren) değerlendirmek için düzenli check-up yaptırmaları ve buna göre tedavi etmeleri önerilir.

PCOS’lu, hamile olan kadınlarda, gebeliğin 20. haftasından önce diyabet taramaları yapılmalıdır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla SAĞLIK

Yukarı