Home / ANNE & BEBEK / Preeklampsinin anne ve bebekde etkisi

Preeklampsinin anne ve bebekde etkisi

Preeklamsi ciddi bir hastalıktır. Dünya genelindeki gebeliklerin yüzde 2 ila 8’ini etkiliyor. Ve Türkiye’de prematüre doğumların% 15’inin nedeni de budur.

Preeklampsi gebeliğin 20. haftasından sonra veya doğumdan hemen sonra ortaya çıkabilen bir durumdur. Hamile bir kadının yüksek tansiyonu olduğunda  ve böbrekleri ve karaciğer gibi organlarının bazılarının düzgün çalışmayabileceğini gösteren işaretler var. Bu bulgulardan bazıları idrarda protein, görme değişikliği ve şiddetli baş ağrısı içerir.

Bu anneler için ne anlama geliyor?

Bir gebelik sırasında preeklampsi geçiren bir kadın, yüksek tansiyon riski 3-4 kat daha fazla ve hayatta kalp hastalığı ve inme riskini ikiye katlıyor. Ayrıca, şeker hastalığı geliştirme riski yüksek olabilir. Preeklampsi geçirmiş ve preterm doğan, düşük doğum ağırlıklı bebekleri olan veya bir kereden fazla şiddetli preeklampsi gören kadınlar için kalp hastalığı riski daha yüksek olabilir.

Bu gerçekler korkutucu, özellikle kalp hastalığı olan kadınlar için önde gelen ölüm nedenidir. Ancak preeklampsi olması, kesinlikle kalp problemleri olacağı anlamına gelmez, bunun anlamı, sağlığınıza fazla önem vermeniz için bir işaret olabilir demektir.

Peki ya bebekler?

Preeklempsili kadınlar, preeklamptik hastalığı olmayan kadınlara göre preterm doğum ve norla doğum yapma olasılığı daha yüksektir . Tedavide dahil, preeklampsili bir gebe kadın ve bebeğinde ciddi problemlerden kaçınmak için erkenden doğum yapması gerekebilir .

Prematüre bebeklerin ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin sağlık sorunları daha fazla olabilir ve YYBÜ’de daha uzun süre kalması gerekir. Ve bu bebeklerin bazıları, zihinsel ve gelişimsel engelleri ve diğer sağlık sorunlarını içeren uzun vadeli sağlık etkileri ile karşı karşıya kalacaklar .

Geçmişte preeklampsi olsaydı, gelecekteki riskinizi azaltmak için şimdi yapabileceğiniz şeyler vardır:

  • Sağlık uzmanınıza danışın. Daha sonra kalp rahatsızlığı riskinizi azaltmak için sağlığınızı izlemenize yardımcı olabilir.
  • Kan basıncınızı, kolestrolünüzü, kilosunu ve kan şekeri seviyenizi kontrol etmek için yıllık bir kontrole alın.
  • Günlük rutine etkinlik ekleyin. Bununla birlikte, evde koşma ve yürümelere gerek yok. Hamile olsun veya olmasın, hareket etmenize yardımcı olacak bazı ipuçlarını araştırın .
  • İyi şeylere yönelin. Her besin öğününde bu beş besin grubundan yiyin: tahıllar, sebzeler, meyveler, süt ürünleri ve protein. Yaratıcı fikirler için örnek menülere göz atabilirsiniz.
  • Günlük olarak düşük dozda aspirin almak, sizin için doğru olabilir.
  • Eğer sigara içiyorsanız bırakın. Ayrıca pasif içicilik durumundanda kaçının. Tütün kan basıncını artırabilir ve kan damarlarına zarar verebilir.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

bebek alt temizliği

Bebek Alt Temizliği Nasıl Yapılır?

Yetersiz ve yanlış yapılan alt temizliği; bebeklerde uykusuzluk, beslenme sorunları, idrar yolu enfeksiyonları gibi birçok …

bebek masajı teknikleri

Bebek Masajı Teknikleri, Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebek masajı; uygun teknikler ile ve doğru olarak yapıldığında, bebeğinizin büyümesine ve mental gelişimine katkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir