Connect with us

PROBİYOTİK NEDİR – NELERDE BULUNUR – ZAYIFLATIR MI ?

Ne İyi Gelir ?

PROBİYOTİK NEDİR – NELERDE BULUNUR – ZAYIFLATIR MI ?

Probiyotikler günümüzde herkesin dilinden düşmeyen moda bir kelime oldu. Fakat probiyotiğin tam ne anlama geldiğini , kimlerin hangi durumlarda tüketmesi gerektiği tam bilinmemektedir.

Probiyotikler daha çok kalın bağırsakta yaşayan mikroplardır. İnsan vücudunun sağlığı için bu tarz mikro organizmalar gereklidir. Eksikliği söz konusu olduğunda çabuk hastalanmalar sağlıksız yaşam gibi yan etkileri görülmektedir.

İnsan vücudu yararlı veya zararlı mikro organizmalarla doludur. Probiyotikler ise insan vücuduna özellikle sindirim ve bağışıklık sistemine yararlı mikroplardır diyebiliriz. Her insanda az veya çok olarak sindirim sisteminde bulunur. Bağırsaklarımızda ki iyi huylu bakterilerin çoğalmasına yardımcı olurlar ve kötü huylu bakterilerin de üremelerine karşı savaşırlar.  Vücudunuzun hastalıklara karşı korunmasını, hastalıkların gelişme ve yayılmasını önlerler. Eğer çok ilaç tüketiyorsanız özellikle antibiyotiğin bu konuda zararı klinik ortamlarda kanıtlanmıştır, bağırsaklarınızdaki iyi huylu mikroorganizmalar ölmektedir. Buda hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Probiyotikler Hakkında ki Yazımızda Neler Anlatılacak :

 1. Probiyotik Nedir
 2. Probiyotik Azlığı Neden Olur
 3. Probiyotikler Nelerde Bulunur
 4. Probiyotikler Zayıflatır mı ?

Probiyotik Azlığı Neden Olur :

 • Çok fazla ilaç kullanılması

 • Antibiyotik kullanılması ( artık çoğu doktor antibiyotiğin yanında ishali önlemek için takviye probiyotik vermektedir. )

 • Sağlıksız yaşam yoğun stresli hayat

 • Çeşitli bağırsak hastalıkları

 • Hastalıklardan oluşan ishal

Probiyotikler Nelerde Bulunur ?

Probiyotikler insan vücudunda az da olsa doğal olarak vardır. Klinik çalışmalar probiyotiklerden daha iyi sonuçlar elde etmek için araştırmalarına devam etmektedir. Fakat günümüz beslenme koşullarında vücudumuzun sağlıklı kalabilmesi için daha çok probiyotiğe ihtiyacı vardır.

Probiyotikler aşağıdaki gıda ve takviyelerde fazlaca bulunur.

 1. Yoğurt ( Özellikle evde hazırlanan doğal yoğurtda.)
 2. Probiyotik yoğurt tarifi yazımızı okuyarak evinizde fermente yoğurt hazırlayabilirsiniz.
 3. Peynir Çeşitlerinde. ( Bu da doğal köy peyniri dedğimiz market veya hazır gıda olmayan peynirler olmalıdır. )
 4. Doğal süt ve süt ürünlerinde bulunur.
 5. Kefir de bulunur.
 6. Gıda takviyeleri ( toz ve haplar )

Probiyotik Zayıflatır mı ?

Sindirim sisteminin insanın kalori yakmasından tutun kilo vermesindeki hızına kadar tüm düzeni etkilemektedir. Özellikle kilolu kişilerde beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan bağırsaklardaki mikro organizmaların düzensizliği görülmektedir. Bu düzensizlik insan vücudunda şişkinlik ve kabızlığa sebep olur. Sağlıklı beslenme diyetinin yanına probiyotik takviyesi alarak sindirim sisteminizi düzeltebilirsiniz. Sindirim sisteminizdeki düzelme size daha sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Unutmayın ki diyetisyeninize veya doktorunuza danışmadan eczanelerden temin edeceğiniz probiyotik hapları veya tozları yanlış kullanımda size daha zararlı olabilir.

 

 

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Ne İyi Gelir ?

Yukarı