Home / Hastalıklar / Rahim Ağzı Yaraları

Rahim Ağzı Yaraları

Rahim ağzı yaraları, genellikle ilişki sonrası kanama şikayeti olan hanımlarda, jinekolojik muayene sırasında saptanırlar.

 

Rahim ağzı yaraları, rahim ağzındaki hücrelerin, bakteriyel veya virüs enfeksiyonları ile tahrip olmasından dolayı meydana gelebilirler.

 

Yara olan rahim ağzı, normalden daha kırmızı, temasla kanamalı olarak izlenir. Yapılması gereken ilk işlem smear alınmasıdır.

 

Smear sonucu temiz gelen rahim ağzı yaralarında koterizasyon, yakma veya dondurma işlemleri yapılabilir.

 

Smear sonucunda rahim ağzında bir hücresel bozukluk veya hastalık tespit edildiği durumlarda, kolposkopi, biopsi, leep, konizasyon işlemleri smearde saptanan sonuçlara göre uygulanmalıdır.

 

Rahim ağzı yaralarının tedavisinde en sık uygulanan yöntem yaranın yakılması yani servikal koterizasyon işlemidir.

 

Yara yakılması, uyutulmadan, lokal anestezi ile yapılabilen, kısa süreli, uygulaması basit bir işlemdir. Müdahale sonrası hemen günlük hayata devam edilebilir. Bir veya iki hafta ilişkiye girilmemesi önerilir. Bu sürenin sonunda iyileşme sağlanır. Rahim ağzı yaraları genital hijyene dikkat edilmez, meydana gelecek akıntılar ve enfeksiyonlar zamanında tedavi edilmez ise tekrarlayabilirler.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Nedenleri

Kadınların en çok korktuğu hastalıklardan birisi olarak dikkat çeken kadınlarda kısırlık (infertilite) nedenleri üzerinde duracağız. …

kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık, tüketilen yiyecek ve içeceklerle doğrudan ilgili bir rahatsızlıktır. Kalın bağırsak hareketlerini uyandıran ve kabızlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir