Connect with us

Rahim Ağzı Yarası Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hastalıklar

Rahim Ağzı Yarası Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Rahim ağzı yaraları, smear testi ile bir hastalık tespit edilip edilmemesine, yaranın boyutuna ve hastanın şikayetine göre tedavi edilir veya takip edilebilir.

Küçük boyutta, şikayet vermeyen ve smear sonucu temiz gelen hanımlarda, hiçbir müdahale yapmadan takip edilebilir. Sadece vajinal enfeksiyon tedavisi uygulanabilir.

Boyutu geniş, ilişki sırasında kanama, ağrı gibi şikayetler veren yaraların yakılması veya dondurulması faydalıdır. Tedavi edilmez ise şikayetler artacak, rahim ağzındaki tahribat da artarak, kronik bir hal alacaktır.

Smear sonucunda hücresel bozukluklar, rahim ağzı hastalıkları saptanan hanımlardaki yara tedavileri ise, öncelikle biopsi işlemleri ile tanının konması, gerekirse leep veya konizasyon işlemlerinin uygulanmasını gerektirir. Smear sonucunda problemi olan hanınların tedavi edilmemesi, ileri derece rahim ağzı hastalıklarına, belki de tanısı erken konacak veya önlenecek bir rahim ağzı kanserine yol açabilir.

Bu sebeplerden dolayı, rahim ağzı yaraları her kadında farklı sonuçlara sebep olabileceğinden, smear testi ile hastalık varlığı veya yokluğu saptanarak tedavi kararı alınmalıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar : 

Rahim Ağzı Yaraları

Rahim Ağzında Enfeksiyon (Servisit)

Servikal Koter

Servikal Erozyon Tedavisi

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Hastalıklar

Yukarı