Home / Hastalıklar / Rahim Ağzında Enfeksiyon (Servisit)

Rahim Ağzında Enfeksiyon (Servisit)

Serviks, rahim ağzı demektir. Servisit ise rahim ağzının enfeksiyonuna verdiğimiz tıbbi isimdir.

Servisit, genellikle bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle meydana gelir. Vajinal akıntı en sık bulgusudur. İlişki sırasında ağrı, kokulu akıntı, ilişki sonrası kötü koku, hem vajinal hem de rahim ağzı enfeksiyonlarının bulgularıdır.

Servisit Nedir ?

Servisit sonrası aşama rahim ağzı yaralarının meydana gelmesidir. Rutin jinekolojik muayenelerin önemi, farkında olunan veya olunmayan rahim ağzı enfeksiyonlarının tanısı ve tedavisinin yapılarak, ileride yara veya daha şiddetli rahim ağzı hastalıklarının oluşmadan önlenmesini sağlamaktır.

Servisit tedavisi genital bölge enfeksiyonları için uygun olan ağzından ve vajinal yolla kullanılabilecek, eş tedavisini de kapsayacak antibiotiklerin kullanımı ile yapılır. Tekrarlayan veya şüpheli enfeksiyonlarda, vajinal kültür alınarak, enfeksiyon sebebi mikroplar tespit edilir, aynı zamanda da bu mikroplara uygun antibiotikler seçilerek tedavi yapılır.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Nedenleri

Kadınların en çok korktuğu hastalıklardan birisi olarak dikkat çeken kadınlarda kısırlık (infertilite) nedenleri üzerinde duracağız. …

kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık, tüketilen yiyecek ve içeceklerle doğrudan ilgili bir rahatsızlıktır. Kalın bağırsak hareketlerini uyandıran ve kabızlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir