Connect with us

Rahim Sarkması Sebepleri ve Tedavisi Nelerdir?

Hastalıklar

Rahim Sarkması Sebepleri ve Tedavisi Nelerdir?

Özellikle ilerleyen yaşlarda eşlik eden rahim sarkması hayati bir tehlike arz etmeyeceği gibi yaşam kalitesini aşırı derecede bozan olumsuzluklardandır. Kasıklarda basınç, taret alma esnasında ele gelen fazlalıklar, rahim ağzında yanmalar – sızlamalar, sık idrar,  idrar tutamama, ilişki sırasında acı, gerginlik ve istemsizlik başlıca işaretlerindendir. Yanı sıra bel ağrılarına, alt karında şişliğe, şişliğin üzerinde oturuyormuşcasına hislere, ağrılı cinsel ilişkiye de sebep olabilir.

Nedenleri

Bağ dokusu ve çatı kemiklerine tutunan rahim; doğumlar, fizyolojik bağ dokusu zayıflığı, ağır kaldırmak, aşırı spor, kabızlık, kilo problemi, stres, öksürmelere bağlı olarak zaman içinde zarar görebilir ve rahim vajinanın içine doğru sarkabilir.

Tedavi

  1. – 2. derece rahim sarkması görülen hastalara Kegel egzersizi önerilir. Öte yandan 3 – 4 seviyede ki hastalara operasyon ve ameliyatlar tedavi yöntemleri olarak önerilmektedir. Zira ilerleyen durumlarda rahim bacakların arasından aşağı sarkabilir ve çeşitli enfeksiyonlara ve yaşam kalitesini bozacak durumlara sebebiyet vermektedir. Böylelikle rahimde sürtünmeden dolayı oluşan yaralanmalar ve enfeksiyonlar kansere dönüşebilmektedir. Tedavi sürecinde kadının yaşı, çocuk sahibi olup olmaması da göz önünde bulundurulmaktadır. Karın içi bağları sayesinde rahim içten bağlanarak yukarı çekilebilir. Rahim alınabilir ya da vajina daraltılabilir.

Önlemler

Sağlıklı beslenerek, aşırı kilo almamaya dikkat ederek, ağır kaldırmayarak ve aşırı spor egzersizleri yapmayarak önlem alabilirsiniz. Kegel egzersizleriyle karın kası sıkılaştırıcı egzersizler yaparak da bu bölgede ki kasları güçlendirebilirsiniz.

 

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Hastalıklar

Yukarı