Connect with us

Regl Sancısı Nasıl Geçer?

Adet Dönemi

Regl Sancısı Nasıl Geçer?

İlaçlar regl sancısını hafifletmiyosa, rahatlama için alternatif ilaçlar bulmakla ilgileniyor olabilirsiniz. Esansiyel yağlar ağrıyı hafifletmek için doğal bir yol olabilir.

Uçucu yağlar bitkilerin yaprakları, sapları, kökleri ve diğer kısımlarında bulunan oldukça kokulu maddelerdir. Genellikle buhar distilasyonu ile bitkiden uzaklaştırılırlar.

Bu asırlık tekniğin sonucunda ortaya çıkan yağlar fiziksel, duygusal ve zihinsel refah düzeyini artırabilir. Her tür yağ kendine özgü kokusu ve yararları vardır. Bu yağlar tek tek veya harman olarak kullanılabilir.

Araştırmacılar, bazı yağların belirli rahatsızlıkların semptomlarını tedavi edebileceğini gösteren kanıtlar buldu:

 • iltihap
 • baş ağrısı
 • depresyon
 • uyku bozuklukları
 • solunum problemleri
 • Adet Ağrıları

Ağrı yönetiminde yağların nasıl gerekli çalıştığını tam olarak anlamak için daha fazla araştırma yapmak gerekir. Halihazırdaki ağrı yönetim planınıza uçucu yağ ilave etmek genelde bir zarar vermez ve reçete dozlarını azaltmanıza izin verebilirler.

Lavanta

2013’te yapılan bir araştırmaya göre , lavanta esansiyel yağı, bademcik ilavesinden sonra çocuklarda ağrı tedavisinde yardımcı olabilir. Lavanta kokusunu çeken çocuklar günlük ameliyat sonrası asetaminofen dozunu azaltabildiler.

2015’de araştırmacılar , lavanta esansiyel yağının etkili bir analjezik ve anti-inflamatuar olabileceğini buldu. Seyreltilmiş lavanta esansiyel yağı, bir test sırasında topik olarak uygulandığında, reçeteli ilaç ile karşılaştırılabilir bir ağrı giderme sağladı. Bu, lavanta ağrı ve buna bağlı iltihap tedavisinde yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

2012’de yapılan bir başka çalışmada , lavanta esansiyel yağının migren geçiren insanlarda ağrıyı azaltma kabiliyeti test edildi. Sonuçlar, lavanta kokusunun migren baş ağrısı semptomlarının şiddetini azaltmada etkili olduğunu gösterdi.

Gül yağı

Birçok kadın menstrüasyon sırasında karın krampları geçirir. Rose esansiyel yağ aromaterapi, konvansiyonel tedaviyle birlikte kullanıldığında, dönemlerle ilişkili ağrıların hafiflettiği gösterilmiştir.

Araştırmalar sonucu 2013 gül yağı aromaterapi de konvansiyonel terapi ile birleştiğinde böbrek taşlarının neden olduğu ağrının hafifletilmesinde etkili olabileceğini göstermektedir.

Bergamot

Bergamot uçucu yağ aromaterapi, genellikle opioid ağrı ilaçlarına dirençli nöropatik ağrı tedavisinde kullanılmaktadır. 2015 yılının araştırmasının sonuçları, bu tedavinin nöropatik ağrıyı azaltmada başarılı olduğunu tespit etti.

Uçucu yağ karışımları

2012’te araştırmacılar, adet ağrısını şiddet ve süre açısından azaltmada etkili olması için uçucu yağların bir karışımını buldu. Katılımcılar günlük alt karınlarını masaj yapmak için lavanta, caryer ada ve marjor içeren bir krem ​​kullandı.

2013’te yapılan bir başka çalışmaya göre , önemli bir yağ karışımı, rahatsızlık ve menstrüel kanamayı azaltmada başarılı oldu. Katılımcılar tarçın badem yağı içinde tarçın, karanfil, gül ve lavanta karışımıyla masaj yapıyordu. Periyodlarından önce yedi gün boyunca günde bir kez masaj yapılıyordu.

Bir başka çalışmada , terminal kanserli insanlarda ağrıyı azaltmak ve depresyonu azaltmak için uçucu yağ karışımının potansiyeli gösterildi. Bu katılımcılar, tatlı badem yağında bergamot, lavanta ve tütsü ile masaj yaptılar.

Seçtiğiniz uçucu yağı sulandırmak için bir taşıyıcı yağ kullandığınızdan emin olun. Seyreltilmemiş uçucu yağ uygulandığında cilt tahrişine ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

 1. Rojda

  17 Aralık 2017 at 18:15

  Sıcak su torbası da işe yarıyor, birde tarçın çok iyi geliyor. Akşamları yatmadan önce tarçınlı sütlü bir tatlı yemenizi tavsiye ederim.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Adet Dönemi

Yukarı