Home / Adet Dönemi / Regl Sürecinde Bilinen Doğru ve Yanlışlar Nelerdir?

Regl Sürecinde Bilinen Doğru ve Yanlışlar Nelerdir?

Her ay düzenli periyodlarla döllenmiş yumurtanın rahmin iç yüzeyine yapışması neticesinde oluşan tabaka, döllenme bekçiliğini yaparak yeni doku ile yer değiştirerek vücuttan atılır. Mens dönemi ya da menstrasyon olarak da adlandırılan bu döngü adet – regl döneminin de diğer adıdır.

Öte yandan bu duruma her ay şiddetli adet sancıları da sıklıkla eşlik etmektedir.

İşte Regl Konusunda Doğru Diye Bilinen Yanlışlar

1 – Regl ağrısı psikolojiktir yanılgısı; Tam tersine regl arısı fizyolojik bir durumdur. Vajina kasılmasıyla oluşan kimyasallar bu sancılara sebep olmaktadır. Dolayısıyla da bu ağrı psikolojik bazlı değil, organik kökenlidir.

2 – Yanılgı 2; adetken spor yapılmamalıdır; Adet döneminde kendinizi aşırı yorgun ve bitkin hissetmiyorsanız spor yapmanız size faydası bile olacaktır. Zira bu şekilde rahim kasları ve kanalları yapılan hafif egzersizler sayesinde rahatlayacak ve kasılmalar çok daha kolay oluşarak süreçhızlanacaktır.Örneğin basit plates hareketleri, çömelme egzersizleri ve yer hareketleri yapabilirsiniz.

3 – Yanılgı 3; adet döneminde tampon kullanmak yanlıştır çünkü pis kan vücuda hapsolur; Tamponlar pamuksu dokuda, kanı emer niteliklerde ve vajinaya uygun tasarımda yapılmaktadır. Bu yüzden regl döneminde rahatlıkla tampon kullanılabilir. Elbette sık sık değiştirerek hijyenkurallarına uymak şartıyla.

4 – Yanılgı 4; adet döneminde ilaç ya da ağrı kesici kullanmak zararlıdır; Adet döneminde size eşlik edecek olan korkunç ve dayanılması güç ağrıları dindirmek ya da hafifletmek için fitil ya da hap tarzında ağrı kesiciler kullanılabilir. Regl döngüsüne bir yan etkisi yoktur. Sadece regl dönemini yavaşlatarak 1 – 2 gün uzatabilir.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Adet Görememenin Nedenleri

Adet Görememenin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlar için en ciddi sıkıntılardan birisi olarak dikkatleri çeken adet görememenin nedenleri üzerinde durmaya çalışacağız. …

Adet Söktürücü

Adet Söktürücü Nedir?

Kadınların adet gecikmesi sorununa karşı son dönemde çözüm olarak inceleme yoluna gittikleri adet söktürücü hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir