Home / Hastalıklar / Sabahları Yorgun Kalkmanın Nedenleri

Sabahları Yorgun Kalkmanın Nedenleri

Sabahları Yorgun Kalkmanın Nedenleri

İnsan günlük ortalama 8 saat boyunca uyumalıdır. Duruma göre bu süre artıyor veya azalabiliyor. Kronik olarak son yıllarda insanlar artık daha yorgun uyandıklarını ve uykudan hiçbir şey alamadıklarını belirtiyorlar. Bunun ana sebeplerinden biri de teknolojiyle birlikte hayatımıza girmiş telefon, bilgisayar, tablet gibi araçların gece uykumuzu çalmasıdır. Özellikle sürekli oturup tek bir ekrana bakmaktan ötürü hem ötelenen uyku hem de bulunulan fizik durumundan ötürü, uyku artık sizi sanki dinlendirmemektedir.

Bu kronik yorgunluk ya da diğer adıyla sabahları yorgun uyanma sendromunun bazı çözümlerini sizler için derledik. Gelin hep birlikte okuyalım:

1 – İlaç Tüketimi ve Kafein
Özellikle doktor tavsiyesi dışında kullanılan ilaçlar kalp ritim bozuklukları oluşturmakta ve uyuduğunuz sürede bile bedeninizi yormaktadır. Onun dışında aşırı kahve, çay, kola gibi kafeinli içecekleri tüketmek uyku problemlerine davetiye açar. O sebeple hem doktor kontrolü olmadan ilaç kullanmaktan hem de fazla kafeinli içecek tüketmekten kaçınmalısınız.

2 – Duygusal Sebepler
İnsan hayatı boyunca üzüntü ve acı içerisinde yaşar. Bu duyguları sendrom haline getirmek geri dönülmez bir yıkıntıya sebep olacaktır. Sendromlar sebebiyle hem uyku uyuyamıyor hem de uykudan dinlenmiş kalkamıyorsunuz. Bunun çözümü için en kısa sürede bir hekime başvurmalısınız.

3 – Karanlık Oda
Mümkün olduğu kadar uyanacağınız ortamı karanlık tutmayın. Etrafın karanlık olması hala gündüz olmadığı bilincini beyninize işleyecek ve beyniniz yataktan kalkmaya odaklanamayacaktır.

4 – Tok karnına uymak sağlığa sakıncalıdır. Yemek yendikten en az iki buçuk saat sonra uyumalıdır.

5 – Uyku kararında yayarlıdır. Ne az nede fazla uyumamalıdır. Siz vücudunuzun ihtiyacını anlayıp ona göre uyku saatinizi ayarlamalısınız.

6 – Gündüz uyumak çok zararlıdır.

7 – Aç karnına uyumak çok zararlıdır.

8 – Uzun süre uykusuz kalmak insanın sağlığına zararlıdır. Çok fazla uykusuz kalınırsa insan aklı zarar görebilir.

9 – Eskilerin dediği gibi yatsı namazından sonra biraz daha ibadet edip uyumak ve gün doğmadan kalkan kişinin vücudu sıhhat bulur ömrü genişler, organları canlanır ve herzaman dinç kalır.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugün ki makalemizde fikir sahibi olabilmeniz ve etkileri arttırmanız açısından detoks çayları hakkında bilinmesi gerekenler …

Bahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Bahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Uzmanların da önerilerini dikkate alarak hazırladığımız bahar aylarında sağlıklı beslenme listesi için besin önerileri sunacağız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir