Connect with us

Sağlıklı Beslenme

Diyet

Sağlıklı Beslenme

 

Sağlıklı beslenme, yaşamımız için çok önemlidir.Herkesin hayali olan sağlıklı bir beden ne yazık ki öyle kolay oluşmaz.Bunun için yediklerinize,yaşam tarzınıza, alışkanlıklarınıza ve kendinize çok dikkat etmelisiniz.Düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenmek sağlıklı bir beden için başlıca unsurlardandır.Peki sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için neler yapmalıyız? İşte bu yazımda bunlardan bahsedeceğim.

 

1-Şekeri bitirin

Çoğumuz besinlerin dışında aldığımız şeker dışında ekstra şeker tüketiyoruz.Gereğinden fazla şeker tüketmek kalp ve damar hastalıklarına kapı açabilir.Bunun için yoğun şekerli tatlılarda,şireli tatlılardan, pastalardan ve yapay tatlandırıcılardan uzak durulması gerekir.Tatlı ihtiyacınızı karşılamak için meyvelerden ve diğer tatlı doğal ürünlerden faydalanmamız sağlıklı beslenmemiz konusunda ilk adımımızdır.

2-Tuz tüketmeyin

Tuz aynı şeker gibi kalp ve damar hastalıklarımızın baş faktörüdür.Mümkün olduğunca yemeklerde tuzu azatmamız, bu risklerin azalmasına yardımcı olacaktır.

3-Meyve ve Sebze tüketiminizi arttırın

Mümkün olduğunca sağlıklı beslenmeye bakın.Bol bol taze meyve ve sebzelerden tüketin.Bu şekilde günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaksınız.

4-Bol bol su için

Vucudumuzun en temel ve en önemli ihtiyacı su.Su içmenin faydaları saymakla bitmez.Hergün düzenli olarak su içmek metebolizma hızını arttırır.Günde 2.5 litre su içmeye özen göstermelisiniz.

5-Kötü alışkanlıklardan uzak durun

Kötü alışkanlıkların başında sigara ve alkol geliyor.Bu özellikle akciğer ve karaciğer rahatsızlıklarına öncülük ediyor.Ayrıca,alkol tüketimi vücudun su kaybetmesine neden oluyor.Bu nedenle alkol ve sigara kullanmamanız sağlığınız açısından çok faydalı olacaktır.

 

 

 

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diyet

Yukarı