Home / Hastalıklar / Servikal Koter

Servikal Koter

Serviks, rahim ağzı dediğimiz, kadın cinsel organlarının en önemli parçalarından biridir. Muayenede sadece rahim ağzı, silindirik bir alanın dış yüzeyi olarak yuvarlak kırımızı pembe renkli doku olarak görülmektedir. Bu silindirik alan içeriye doğru yaklaşık 2-3 cm kadar uzanır ve rahim boşluğuna bağlanır. Ortasında adet kanının akmasını sağlayan bir kanal vardır.

 

Rahim ağzında, vajinal enfeksiyonlar, bakteri ve virüs enfeksiyonları ve bunların yaptığı tahribatlara bağlı olarak basit rahim ağzı yaraları veya hücre tabakalarında smear testi ile tespit edilebilecek bozukluklar meydana gelmektedir.

 

Rahim ağzında yani servikste erozyon denilen, yaraların tespit edildiği durumlarda, öncelikle smear alınıp, hücre bozukluğu olup olmadığı kontrol edilir.

 

Smear sonucu temiz, ilişki sonrası kanama, ilişki sırasında ağrı yapan, geniş yaralar varsa, servikal koter veya koterizasyon denilen, basit yakma işlemi uygulanarak, rahim ağzının birkaç haftada eski haline gelmesi sağlanır.

 

Smear sonucunda problem olan hanımlarda ise önce biopsi işlemi yapılıp, ardından servikal koter uygulanır.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Nedenleri

Kadınların en çok korktuğu hastalıklardan birisi olarak dikkat çeken kadınlarda kısırlık (infertilite) nedenleri üzerinde duracağız. …

kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık, tüketilen yiyecek ve içeceklerle doğrudan ilgili bir rahatsızlıktır. Kalın bağırsak hareketlerini uyandıran ve kabızlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir