Home / Genel / Simir Testi Nedir Nasıl Yapılır?

Simir Testi Nedir Nasıl Yapılır?

Smear testi ilk olarak erken kanser taramasına yönelik olarak ortaya konmuş ve bu erken tanı unsuru sayesinde rahim kanseri oranı %50 oranında azaltılmıştır. Pap test olarak da anılan bu yöntemin uygulaması kolay ve fiyatı da oldukça ekonomiktir.

Simir testi taramalarına cinsel ilişkinin başlangıcıyla beraber başlanmalıdır. Yani 18 yaşından itibaren başlanması uygun olabilir. Kanser tedavisi görmüş kişilerde ise yılda 2 kez yapılabilir.

Simir Testi Nasıl Yapılır ?

Kadınlar tarafından çok merak edilen bu sorunun yanıtı da aynı işlem kadar basit ve nettir. Acı ve doku zararı görülmez, hissedilmez. 1 – 20 saniye sürebilen bu işlem normal jinekolojik muayene sırasında hekim tarafından vajinadan alınan sıvı neticesinde tamamlanır. Vajinal spekulum aparatıyla yapılan işlemde rahim ağzı gözlemlenir(yara) Sonrasında küçük bir fırça ile rahim sıvısı alınır. Alkol dolu cam kap içine konur. Özel bir sprey sıkılarak patoloji bölümüne gönderilir.

Netice 2 ila 6 gün içinde alınabilmektedir. Adet bitimindeki 3 ila 10 gün pap testi için oldukça uygundur. Tercihen 3 gün öncesinde cinsel ilişkiye girilmemiş olması, duş hijyen, sprey v.b. uygulamalarının yapılmamış olması tercih sebebidir. Vajinal kanamalı ya da iltihaplı durumlarda önerilmez. Yaşadığımız dönemde birçok yeni yeni smear testi uygulamaları yapılmaktadır. Thinprep ve pap net de bunlardan biridir. Papnet bilgisayarlı dijital ortamda yapılırken, thinprep tüm elemanların ayrıştırılmasıyla yapılır.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Gelinlik Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelinlik Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlilik sezonu gelirken siz değerli bayanlar için gelinlik almadan önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında öneriler …

Takma Kirpik Nasıl Takılır?

Birçok kadın gözlerinin ön planda olmasını ister. Bunu başarmanın en etkin yollarından bir tanesi de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir