Connect with us

Stres Atmaya Yardımcı Olan Bitki Çayları

Kürler & Çaylar

Stres Atmaya Yardımcı Olan Bitki Çayları

Günlük hayatımızda pek çok olumsuz unsur ile karşılaşabiliyoruz. Tüm bunlar gün sonunda bize stres ve kaygı olarak geri dönüyor. Hatta ilerleyen dönemlerde depresyona bile yol açabiliyor. Bu nedenle gün sonunda yorulan bedenimizi rahatlatmak ve zihnimizi boşaltmak yapacağımız ilk işlerden biri olmalıdır. Vücut, kendini stres altında hissettiğinde bedeni korumak için birçok reaksiyon gösterebilmektedir. Bu reaksiyonlar farkında olmadan sizi daha çok strese sokabilir. Vücudumuzun hem bedensel hem de mental olarak dinlenmesine yardımcı olan bitki çayları bu sorunun çözümü için çok iyi bir alternatif olmaktadır. Akşam eve gelip koltuğunuza uzanın ve  bir yudum bitki çayı için. Emin olun rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı herkesin bildiği gibi sakinleşmemizi sağlayan ve stres atmamıza birebir olan bir bitki çayıdır. Mevsiminde toplanmış çayır papatyalarını kuruttuktan sonra kendinize doğal bir papatya çayı yapabilirsiniz. Eğer tatlandırmak isterseniz içine şeker yerine bal ekleyin. Bal da sağlıklı yapısı ile vücudunuza en az papatya çayı kadar yararlıdır.

Melisa Çayı

Melisa çayı, melisa çiçeğinden elde edilmektedir. Aynı şekilde mevsiminde toplayacağınız melisa çiçeklerini kaynar suda demleyerek çayını elde edebilirsiniz. Depresyon ve kaygı tedavisinde de bolca önerilen melisa çayı, günde 2-3 bardak tüketilebilir.

Nane Çayı

Nanenin kokusu bile içinizi ferahlatmaya yeterlidir. Ferah ve canlı kokusu ile vücudu arındırmaya yarayan nane çayı da stres ve kaygıya çok iyi gelmektedir. Üzerinizdeki bütün yorgunluğu atmanıza yardımcı olacak olan nane çayı da yine aynı şekilde elde edilebilmektedir.

  • Hatırlatma: Bu bitkiler taze şekilde kurutup çay olarak içildiğinde çok daha yüksek etkiye sahiptir. Ancak elinizde yoksa aktarlardan kurutulmuş hallerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kürler & Çaylar

Yukarı