Connect with us

Tam Buğday Ekmeği Tarifi, Tam Buğday Ekmeği Kilo Yapar mı?

tam buğday ekmeği tarifi

Nasıl Yapılır ?

Tam Buğday Ekmeği Tarifi, Tam Buğday Ekmeği Kilo Yapar mı?

Ekmek yapmak kolay, ancak sabır gerektiren bir iştir. İyi mayalandırılmış ve yoğrulmuş ekmeğin harika olmaması için herhangi bir sebep yoktur. Tabii ki güzel bir ekmek yapabilmeniz için, temel malzemeler olan maya ve unun kalitesi de önemlidir. Bu konumuzda paylaşacağımız tam buğday ekmeği tarifi sayesinde siz de kolayca ekmeğinizi yapabilirsiniz.

Tam Buğday Ekmeği Tarifi

Her 500 gramlık tam buğday unu için 4 gr yaş maya yeterlidir. Fazla maya kullanırsanız, mayalanma süreci hızlanır ve kabarma artar. Ancak hamur çökebilir veya ekmekleriniz çabuk kırıntılanabilir. Şayet ilk kez tam buğday ekmeği yapacaksanız, basit bir tariften başlamak mantıklı olacaktır. Malzemeleri tarifte verilen sıraya göre ilave etmeniz gerekmektedir. Bilhassa mayayı, tam buğday ununun ortasına açacağınız ufak bir çukur içine eklemelisiniz. Ayrıca mayanın şeker, tuz ve sıvılarla temas ettirilmemesi gerekir. Aksi halde maya ile diğer malzemeler karışmaz ve performans kaybı olur. Tam buğday ekmeği yapımı sırasında aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız gerekmektedir;

  • İlk kritik işlem, temel malzemelerle oluşturulan ekmeğin karıştırılmasıdır. Doğru oranlarda un, tuz, maya ve sudan oluşan kombinasyonu iyice yoğurun ve hamur haline getirin.
  • Hamuru dinlenmeye bırakın (mayalanması için) ve şekillendirin.
  • Son olarak pişirme aşamasına geçin.

İlk tecrübenizde beklenen sonucu alamama riskine karşı birkaç hatırlatmada bulunacağız:

  • Tam buğday ekmeği aşırı kabarmışsa, tuz kullanmamış veya mayayı çok kullanmış olabilirsiniz. Ayrıca makine kullandıysanız, hamur miktarı makine kapasitesini geçmiş olabilir.
  • Ekmek kabarmamışsa, mayayı olması gerekenden daha az kullanmış olabilirsiniz ya da tuz miktarı fazla olabilir. Bunların yanı sıra; unu fazla eklemiş veya sıvı miktarını az kullanmış olabilirsiniz. Malzemeleri oda ısısına gelmeden kullanmaya başlarsanız, yine aynı sonuçla karşılaşabilirsiniz.
  • Pişirme sırasında ekmeğin ortası çökmeye başlıyorsa, tuzu eksik kullanmış ya da suyu fazla kullanmış olabilirsiniz.
  • Ekmeği pişirdikten sonra çökme olduysa, yanlış ısıda pişirilmiş veya tam olarak pişmemiş olabilir.

Tam Buğday Ekmeği Kilo Aldırır mı?

Tam buğday ekmeği, sizi tok tutar ve aynı zamanda iştahınızı kontrol etmenizi sağlar. Acıkma sıklığını dengede tutan tam buğday ekmeği, tokluk hissi yaratarak kan şekerini dengeler. Böylece ekmek yiyerek, tatlı tüketme gereksinimini kontrol altına alabilirsiniz. Tam tahıllı ekmek içeren diyetler, lif oranı yüksek olacağı için acıkmanızı geciktirir ve uzun süre tok kalmanıza neden olur.

Düzenli bir şekilde tam buğday, çavdar veya yulaf ekmeği tüketirseniz, karın çevrenizin yağlanma riskini de azaltmış olursunuz. Düşük kalorili bir besin kaynağı olan ekmek, kısa bir sürede enerji metabolizmasına katılır ve enerjiye çevrilir. Tam buğday, çavdar veya tam tahıllı ekmeklerin GLİSEMİK indeksleri düşüktür ve diyet lifi yüksektir. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde de kullanılır. Sonuç olarak tam buğday ekmeği kilo aldırır mı sorusunun cevabı kesinlikle “hayır” olacaktır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Nasıl Yapılır ?

Yukarı