Connect with us

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır, Tarçın Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

tarçın çayı nasıl yapılır

Kürler & Çaylar

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır, Tarçın Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçın çayı; baharatlı, tatlı ve sakinleştirici özelliği olan bir bitki çayıdır. Bu konumuzda tarçın çayı nasıl yapılır, tarçın çayının faydaları ve zararları gibi konulara değineceğiz.

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

İlk tarifimiz için gerekli olan malzemeler; 1 fincan su, 1 tane çubuk tarçın, 1 tane siyah poşet çay (arzuya göre başka çay da olabilir) ve biraz şeker.

Çubuk tarçın ve 1 fincan suyu kap içerisine koyarak kaynatın. Karıştırdıktan sonra 10 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Üzerine siyah çayı ekleyin ve 2 dakika kadar daha kaynatın. Tatlandırmak amacıyla şeker ya da benzeri bir şey kullanarak içebilirsiniz.

İkinci tarifimiz olan tarçın ve limon çayı için gerekli malzemeler; 1 tane çubuk tarçın, 4 fincan su, 1 tane limon ve 2 çay kaşığı siyah çay. Önce suyu kaynatın ve siyah çay ile çubuk tarçını ilave ederek 5 dakika kaynatın. Demlendikten sonra limon ile içebilirsiniz.

Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Soğuk algınlığı ve grip: Soğuk algınlığı, boğaz ağrıları ve tıkanıklığa iyi gelen tarçın çayı, bilhassa soğuk nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir.
 • Mide ağrısı ve hazımsızlık: Tarçının içerdiği kateşin adlı madde, antioksidan özelliği sayesinde mide rahatsızlıklarına, hazımsızlığa, gaz sorununa ve şişkinliğe iyi gelmektedir.
 • Hipertansiyon: Tarçının öjenol özelliği, yüksek kan basıncını ve hipertansiyonu azaltmaktadır.
 • Parkinson & Alzheimer: Şayet nörolojik rahatsızlıklarınız varsa, önleyici olarak tarçın çayı tüketebilirsiniz.
 • Diyabet: Tarçın çayı, Tip 2 diyabet hastalığını tedavi edici bir etkiye sahip olmasa da, hastalığın yönetilmesi için katkı sağlayabilir.
 • İltihaplanma: Tarçın çayının inflamatuar özelliği sayesinde iltihaplanma sorununa karşı önlem alınabilmektedir.
 • Ağız Sağlığı: Ağzınızı mikroplardan koruyan tarçın çayı, ağız sağlığınızı korumaya yardım eder. Anti bakteriyel ve dezenfekte etkileri sayesinde çürükleri ve diş eti hastalıklarını önlemeye de katkı sağlar.
 • Antioksidan: Tarçın, antioksidan bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Bu sayede sağlığınızı tehdit eden partiküllerle savaşır ve birçok kanser türüne karşı koruyucu etki sağlar.
 • Kalp Hastalıkları: Kan dolaşımını arttırıcı bir özelliği olan tarçın, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Kolesterol: Tarçın çayı tüketmek, kolesterolü düşürmek adına oldukça etkili bir yoldur. Vücudun kolesterolü emmesini önleyen liflere sahip olan tarçın, bilhassa kötü kolesterolün düşmanıdır.

Tarçın Çayının Zararları Nelerdir?

Tüketilmesinde genel olarak herhangi bir sakınca olmayan tarçın çayı, aşırı miktarda içilirse baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilir. Bazı istisnai durumlarda alerjik reaksiyonlar da yaratabilir. Kan inceltici bir özelliği olan tarçın çayı, kan sulandırıcı herhangi bir ilaçla birlikte tüketilmemelidir.

Tarçın çayı, rahim kasılmalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte tarçın çayı kullanımı tavsiye edilmez. Aynı zamanda emziren annelerin de bu bitki çayını tüketmemeleri gerekmektedir. Tarçın çayını sürekli içiyorsanız, herhangi bir sağlık probleminiz olup olmadığını anlamak için doktorunuza danışmanızı da öneriyoruz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kürler & Çaylar

 • çayın faydaları çayın faydaları

  Kürler & Çaylar

  Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  Yazar

  Çay, günün her saatinde tüketilebilecek, tatmin edici içeceklerden biridir. Bilhassa sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan çay, yüksek...

 • Kürler & Çaylar

  Stres Atmaya Yardımcı Olan Bitki Çayları

  Yazar

  Günlük hayatımızda pek çok olumsuz unsur ile karşılaşabiliyoruz. Tüm bunlar gün sonunda bize stres ve kaygı...

 • Kürler & Çaylar

  Saç Bakım Kürleri

  Yazar

  Bir kadın için saçları çok önemlidir. Saçlar bir kadının güzelliğini ortaya dökebileceği en önemli aksesuarıdır. Saç...

 • Kürler & Çaylar

  Öksürük İçin Bitkisel Çözümler

  Yazar

  Öksürük grip,nezle veya başak bir nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir hastalık belirtisidir. Öksürüğün şiddetli olması ve...

 • Kürler & Çaylar

  Doğal Antibiyotikler

  Yazar

  Antibiyotikler Hakkında Genel İfadeler Hemen herkes hayatının belirli dönemlerinde antibiyotik ilaç tedavisi ile karşı karşıya kalmış...

Yukarı