Home / Kürler & Çaylar / Tarçın Çayı Nasıl Yapılır, Tarçın Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır, Tarçın Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçın çayı; baharatlı, tatlı ve sakinleştirici özelliği olan bir bitki çayıdır. Bu konumuzda tarçın çayı nasıl yapılır, tarçın çayının faydaları ve zararları gibi konulara değineceğiz.

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

İlk tarifimiz için gerekli olan malzemeler; 1 fincan su, 1 tane çubuk tarçın, 1 tane siyah poşet çay (arzuya göre başka çay da olabilir) ve biraz şeker.

Çubuk tarçın ve 1 fincan suyu kap içerisine koyarak kaynatın. Karıştırdıktan sonra 10 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Üzerine siyah çayı ekleyin ve 2 dakika kadar daha kaynatın. Tatlandırmak amacıyla şeker ya da benzeri bir şey kullanarak içebilirsiniz.

İkinci tarifimiz olan tarçın ve limon çayı için gerekli malzemeler; 1 tane çubuk tarçın, 4 fincan su, 1 tane limon ve 2 çay kaşığı siyah çay. Önce suyu kaynatın ve siyah çay ile çubuk tarçını ilave ederek 5 dakika kaynatın. Demlendikten sonra limon ile içebilirsiniz.

Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Soğuk algınlığı ve grip: Soğuk algınlığı, boğaz ağrıları ve tıkanıklığa iyi gelen tarçın çayı, bilhassa soğuk nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir.
  • Mide ağrısı ve hazımsızlık: Tarçının içerdiği kateşin adlı madde, antioksidan özelliği sayesinde mide rahatsızlıklarına, hazımsızlığa, gaz sorununa ve şişkinliğe iyi gelmektedir.
  • Hipertansiyon: Tarçının öjenol özelliği, yüksek kan basıncını ve hipertansiyonu azaltmaktadır.
  • Parkinson & Alzheimer: Şayet nörolojik rahatsızlıklarınız varsa, önleyici olarak tarçın çayı tüketebilirsiniz.
  • Diyabet: Tarçın çayı, Tip 2 diyabet hastalığını tedavi edici bir etkiye sahip olmasa da, hastalığın yönetilmesi için katkı sağlayabilir.
  • İltihaplanma: Tarçın çayının inflamatuar özelliği sayesinde iltihaplanma sorununa karşı önlem alınabilmektedir.
  • Ağız Sağlığı: Ağzınızı mikroplardan koruyan tarçın çayı, ağız sağlığınızı korumaya yardım eder. Anti bakteriyel ve dezenfekte etkileri sayesinde çürükleri ve diş eti hastalıklarını önlemeye de katkı sağlar.
  • Antioksidan: Tarçın, antioksidan bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Bu sayede sağlığınızı tehdit eden partiküllerle savaşır ve birçok kanser türüne karşı koruyucu etki sağlar.
  • Kalp Hastalıkları: Kan dolaşımını arttırıcı bir özelliği olan tarçın, kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Kolesterol: Tarçın çayı tüketmek, kolesterolü düşürmek adına oldukça etkili bir yoldur. Vücudun kolesterolü emmesini önleyen liflere sahip olan tarçın, bilhassa kötü kolesterolün düşmanıdır.

Tarçın Çayının Zararları Nelerdir?

Tüketilmesinde genel olarak herhangi bir sakınca olmayan tarçın çayı, aşırı miktarda içilirse baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilir. Bazı istisnai durumlarda alerjik reaksiyonlar da yaratabilir. Kan inceltici bir özelliği olan tarçın çayı, kan sulandırıcı herhangi bir ilaçla birlikte tüketilmemelidir.

Tarçın çayı, rahim kasılmalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte tarçın çayı kullanımı tavsiye edilmez. Aynı zamanda emziren annelerin de bu bitki çayını tüketmemeleri gerekmektedir. Tarçın çayını sürekli içiyorsanız, herhangi bir sağlık probleminiz olup olmadığını anlamak için doktorunuza danışmanızı da öneriyoruz.

About aykut

Editörümüz

ilgili konu

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugün ki makalemizde fikir sahibi olabilmeniz ve etkileri arttırmanız açısından detoks çayları hakkında bilinmesi gerekenler …

Bahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Bahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Uzmanların da önerilerini dikkate alarak hazırladığımız bahar aylarında sağlıklı beslenme listesi için besin önerileri sunacağız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir