Connect with us

Tarçın Maskesi Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

tarçın maskesi

Cilt Bakımı

Tarçın Maskesi Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Parlak, temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmayı herkes ister. Ancak kırışıklık, iz ya da sivilcelerin oluşması nedeniyle cildinizde meydana gelen sorunlar, yaşamınızın birçok döneminde sizi olumsuz etkileyebilir. Bu konumuzda cilt sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan tarçın maskesi hakkında bilgiler vereceğiz. İlk olarak tarçın maskesinin faydalarına değinmek istiyoruz…

Tarçın Maskesinin Faydaları Nelerdir?

  • Cildi zararlı toksinlerden temizleyen tarçın maskesi, aynı zamanda cildi beyazlatır ve parlatır.
  • Antibiyotik bir özelliği olan tarçın, cildinizde üreyen mikropları ve bakterileri yok eder.
  • Tarçın maskesi, ölü cilt hücrelerinin parçalanarak vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra, hasar gören dokuların iyileştirilmesine ve cilt hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlar.
  • Cildi temizleyen tarçın maskesi; siyah nokta, sivilce izleri, kızarıklık ve kırmızı nokta gibi cilt sorunlarına karşı etkili bir maskedir.
  • Cildi nemlendiren bu maske, kırışıklıkları da düzgünleştirir.
  • Tarçın maskesi cildinize ferahlık verir ve cilt hücrelerine direnç katar. Ayrıca antioksidan bir etkisi vardır.

Tarçın Maskesi Nasıl Hazırlanır ve Kullanılır?

Tarçın maskesinin hazırlanışı için, 1 yemek kaşığı tarçın ve ılık su ya da bala ihtiyacınız olacak. Küçük bir kap içerisine tarçını ekleyin ve üzerine ılık suyu ya da balı (3 tatlı kaşığı) ilave edin. Kaşık ya da çubuk yardımıyla güzelce karıştırıp tarçının koyu bir kıvam haline gelmesini sağlayın. Bunun için birkaç dakika boyunca karıştırmaya devam edebilirsiniz. Daha sonra uygulama aşamasına geçebilirsiniz.

Tarçın Maskesinin Kullanımı: İlk olarak maskenin uygulanacağı bölge, temizlik jeli veya sabunla iyice yıkanmalıdır. Yüzünüzü ılık suyla güzelce temizleyin ve kuruladıktan sonra hazırladığınız maskeyi uygulamaya başlayın. Tarçın maskesi bütün cilde ve sivilcelerin olduğu yerlere yedirilmelidir. Ancak bu işlemi yaparken cildinize zarar vermemeli ve yavaş hareketlerle uygulamalısınız. Tarçın maskesini haftada 2 kere kullanmanız yeterlidir.

Siyah Noktalara Karşı Tarçın Maskesi

Cilt üzerinde oluşan siyah noktalar; fazla kir, ölü deri hücreleri ve sebum nedeniyle ortaya çıkan tıkanıklıklardır. Siyah nokta oluşumunu tetikleyen birçok faktör vardır. Örneğin; vücudun hormonal değişikliklere uğraması, cilt bakımı yapılmaması, genetik nedenler, stres ve çok fazla kozmetik ürün kullanımı gibi. Genel olarak burun bölgesinde ortaya çıkan siyah noktalar, gerekli müdahale yapılmadığı zaman akneye yol açabilir. Bu anlamda birçok tedavi şekli olan siyah noktaları, evinizde hazırlayacağınız tarçın maskesiyle de giderebilirsiniz.

1 çay kaşığı tarçın ile yeteri kadar limon suyunu iyice karıştırın ve yüzünüze sürün. Bu karışıma dilerseniz bir fiske zencefil tozu da ekleyebilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra 10-12 dakika kadar bekleyin ve yüzünüzü yıkayın. Diğer bir maske tarifi; 1 çay kaşığı tarçın ve balı karıştırarak macun haline getirin. Siyah noktaların olduğu yerlere yatmadan evvel sürün ve gece boyunca bekletin. Saba uyandığınız zaman yüzünüzü bol suyla durulayın. Siya noktaları tamamen gidermek için, 10 günlük süreyle bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Cilt Bakımı

Yukarı