Connect with us

Tarçın Yağı Nasıl Kullanılır, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

tarçın yağı nasıl kullanılır

SAĞLIK

Tarçın Yağı Nasıl Kullanılır, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tarçın, bilhassa çay ve yemeklerde kullanılan oldukça popüler bir baharat çeşididir. Ancak tarçının yağ olarak kullanımı fazla yaygın değildir ve sağlığa olan faydaları hakkında da birçok kişinin haberi yoktur. Bu konumuzda tarçın yağı nasıl kullanılır, tarçın yağının faydaları ve zararları nelerdir gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Tarçın Yağı Nasıl Kullanılır?

Tarçın yağı kullanımı konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Örneğin; kaşıntı ve ağrı gibi nedenlerden ötürü tarçın yağı kullanacaksanız, etkilenmiş bölgeye birkaç damla damlatılmak ve masaj yapmak suretiyle kullanılmalıdır. Şayet hazır tarçın yağı kullanılacaksa, kesinlikle birkaç damla zeytinyağı ile karıştırılması önerilir. Bu sayede yağın cildi tahriş etme riskini önlemiş olursunuz.

Dudakları dolgunlaştırmak amacıyla kullanacaksanız, 1 damla zeytinyağı ve 3-4 damla tarçın yağını karıştırıp dudaklarınıza dairesel hareketlerle uygulayabilirsiniz. Eğer oral yolla tüketilecekse, 1 su bardağı suya 8-10 damla tarçın yağı ekleyip içebilirsiniz. Fakat ciddi bir sağlık sorununuz bulunuyorsa veya gebeyseniz, bu uygulamayı yapmadan evvel doktorunuza danışmalısınız.

Tarçın Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Kan Dolaşımını Arttırır: Tarçın yağı, kan dolaşımını arttırıcı ve kan inceltici maddeler içermektedir. Kan dolaşımının iyi olması da, daha çok oksijenasyon ve daha az ağrı demektir.
  • Beyin Fonksiyonlarına İyi Gelir: Tarçın yağı sadece beyin aktivitesini arttırmak ve beyin işlevini geliştirmekle kalmaz, hafıza kaybı, stres ve kaygı gibi durumlara karşı da iyi gelir.
  • Üst Solunum Yollarına İyi gelir: Tarçın yağı, dekonjestant özelliği sayesinde boğaz ağrısı, grip ve tıkanıklık şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur.
  • Kanserle Savaşır: Tarçının en önemli faydalarından biri de kansere karşı koymasıdır. Tarçın yağının neredeyse bütün tümör tiplerine karşı etkili olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.
  • Kolesterol: HDL, yani iyi kolesterole etki etmeden kötü kolesterolü azaltan tarçın yağı, aynı zamanda kandaki yağları da azaltır.
  • Kadın Sağlığı: Tarçın yağı, menstrüasyon esnasında yaşanabilecek rahatsızlıkları ve krampları doğal yollarla hafifletebilir. Ayrıca erken doğum riskine karşı da yardımcı olabilecek bir üründür.
  • Kalp Sağlığı: Yapılan araştırmalar, tarçın yağının bol miktarda lif ve kalsiyum içerdiğini göstermiştir. Bu özelliği nedeniyle de kalp sağlığına iyi gelmektedir.
  • Diyabet: Glikoz seviyesini düşürmeye katkı sağlayan tarçın yağı, pankreas bölgesinde uyarıcı bir etki göstermektedir. Tarçın yağının kan şekerini düşürücü etkisi, içerdiği sinnamaldehit maddeden kaynaklanmaktadır.

Tarçın Yağının Zararları Nelerdir?

Tarçın yağı yapraklardan elde edilmektedir ve toksik değildir. Sinnamaldehit mukus zarını tahriş etme riski olduğundan dikkatli kullanılması gerekmektedir. Gebe olan bayanlar, rahim kanamalarını uyaracağı için tarçın yağını kullanmamalıdır. Ayrıca yüksek dozda kullanılan tarçın yağı, konvülsiyonlara da yol açabilir.

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, tahrişe yol açabilen tarçın yağının cilt bakım ürünü olarak kullanılması önerilmez. Çok güçlü bir yağ olan tarçın yağı, zorunlu olmadıkça oral yolla tüketilmemelidir. Topikal olarak kullanılan bu yağ, uygulama aşamasından önce cilt üzerinde test edilmelidir. Tarçın yağını direkt olarak yüz gibi hassas bölgelerinizde de kesinlikle kullanmayın.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla SAĞLIK

Yukarı