Connect with us

Test tüpü bebeği nedir?

Tüp Bebek

Test tüpü bebeği nedir?

Test tüpü bebeği‘, in-vitro döllenme yapay üreme tekniklerini kullanarak bebekler için tıbbi olmayan bir terimdir.Burada, yumurta insan vücudunun dışına döllenir ve daha sonra uterus içine nakledilir.

Test tüpü bebeğini kim seçebilir?

Dişilerde, bir test tüpü bebeği genellikle infertilitenin sebepleri takip ederek;

  1. fallop tüpünün kusurları
  2. yumurtlama sorunları
  3. endometriyozis
  4. rahim miyomları

Yoksul bir sperm sayımı veya yetersiz sperm kalitesinden dolayı erkek infertilitesinin üstesinden gelmek için de seçilebilir.

Prosedür nedir?

  • Bir test tüpü üretme süreci, adet döngüsünün bastırılması için bir kadının vücudunda üretilen hormona benzer hormon enjeksiyonlarıyla başlar.
  • Daha sonra yumurtalıklar, daha fazla sayıda yumurta üretmek için folikül uyarıcı hormonu (FSH) kullanarak uyarılır.Bu yumurta, folikül aspirasyonu olarak bilinen küçük bir cerrahi işlemle toplanır.
  • Toplanan bu yumurtalar bir petri kabındaki erkek spermlerle karıştırılır ve bir embriyo oluşturmak üzere sıcaklık kontrollü bir ortamda saklanır. Eğer sperm kalitesi tehlikeye girerse, o zaman spermler yumurtalara özel teknikler kullanılarak doğrudan enjekte edilebilir.
  • Döllenmiş yumurta, bölünene kadar 6-8 hücre içeren bir embriyo haline gelene kadar yaklaşık 48 saat boyunca özel bir büyüme ortamında saklanır. Aynı zamanda, kadına, embriyonun implante edilmesi için uterus astar hazırlamak için progesteron hormonu takviyeleri verilir.
  • Daha sonra uzman bir embriyolog tarafından en iyi tanımlanan embriyolar ince bir plastik kateter vasıtasıyla uterusa aktarılır. Genel olarak, implantasyon şansını artırmak için birden fazla embriyo aktarılır. Bazen implantasyon nedeniyle lekelenme meydana gelebilir.
  • Tedavinin başarılı olup olmadığını öğrenmek için implantasyondan 2 hafta sonra bir gebelik testi yapılır. Test pozitif çıkarsa, hamilelik evresini düzenli gebelik olarak geçireceksiniz.

Bununla birlikte, eğer implantasyon meydana gelmezse, aybükeylik oluşacaktır. IVF başarılı olduğunda, geriye kalan embriyo, daha sonra yaşam için kullanılmak üzere dondurulabilir, diğer infertil çiftlere bağışlanabilir veya imha edilebilir.

IVF’nin başarı oranı nedir?

IVF tedavinizin başarısı, yaşı, yaşlandığı yer, infertilite sebebi vb. Gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Vasıflı bir IVF uzmanı, bebeği ilk birkaç çevrimde kendiliğinden düşünme şansını arttırabilir . İstatistikler, 35 yaşın altındaki bir kadının IVF kullanan bir bebeğe sahip olma şansının% 39.6 olduğunu, 40 yaşın üstündeki birinin% 11.5 şansına sahip olduğunu gösterdi. Ayrıca, teknoloji ve tecrübeli hekimlerin ilerlemesi nedeniyle her yaş grubunda IVF başarı oranının arttığı görülmektedir.

IVF ile artık ebeveynlik hayallerinizi yerine getirmek ve kendi küçük sevinç ponponuza sahip olmak mümkündür.Üstün teknoloji ve daha iyi planlama ile

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı