Connect with us

Tüp Bebek Öncesi Dikkat Edilecekler

Tüp Bebek

Tüp Bebek Öncesi Dikkat Edilecekler

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin başvurduğu tüp bebek yöntemi, başarılı olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Tüp bebek tedavisi öncesinde dikkat edilecekleri sizler için derledik.

Tüp bebek sadece tıp dünyasına bırakılacak bir unsur değildir. Bu tedavi sürecinde anne ve babanında üzerine düşen görevler vardır. Öyle ki annenin giydiği kıyafetlerden, yediği yemeklere kadar dikkat etmesi elzemdir. Babanın da sıkı iç çamaşırı giymesi sakıncalıdır. Sıkı giyilen iç çamaşırlar ısıyı arttırarak sperm oluşumuna olumsuz etkide bulunur. Tüp bebek tedavisi görmek isteyen çiftlerin, tüp bebek tedavisinin ne olduğunu bilmesi gerekir. Bu hem tedaviyi anlatan doktoru anlamakla hem de tedavi süresince yanlış bir şey yapmanızı engellemekle eşdeğerdir.

Sigaranın cinselliğe zararı bilinen bir gerçektir. Özellikle tedavi öncesinde sigara bırakılmalıdır. Anne ve babanın üreme organlarına verdiği zararı göz önüne alarak tedavi riske atılmamalıdır. Sigara sperm kalitesini düşürdüğü için tüp bebekle döllenme şansını düşürür. Ağır spor yapılması da spermlerin kalitesini düşürmektedir. Spa, hamam, kaplıca ve sauna gibi alanlara gitmeye ara verilmelidir. Bu alanların aşırı sıcak olması hem yumurtayı hem de sperm kalitesini etkileyecektir.

Tüp bebek tedavisinin öncesinde de hastaneden tam bir rapor alınmalıdır. Önceden geçirilen rahatsızlıklar, ameliyatlar gibi bilgiler tüp bebek tedavisi yapacak doktora aktarılmalıdır. Tedavi süresince cinsel yaklaşımları tehlikeli veya gerekli olduğu dönemler vardır. Bu dönemleri yine doktorun tavsiyesiyle geçirmeli ve tedaviyi riske atmamalısınız.

Son olarak şunu söyleyebiliriz, tüp bebek yaptırma kararı vermek maddi olarak ve psikolojik olarak hazırlanmak demektir. Kadının psikolojisi bu hassas dönemde iyice etki görmektedir. Büyük tüp bebek merkezlerinde psikolok hastalara süreç boyunca eşilik etmektedir.

Her tüp bebeğin tutmayacağı da ortada olan bir durumdur. Bunun için maddi ve manevi yıkıma da insan kendini umut bağladığı bir olay olduğundan hazır olmalıdır.

 

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Tüp Bebek Transferi Kesin Tutması İçin Yapılması Gerekenler | kadinlarmelektir.com

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı