Connect with us

Tüp Bebek Hikayeleri

Tüp Bebek

Tüp Bebek Hikayeleri

Tüp bebek günümüzde sık sık duyduğumuz, çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerin başvurduğu bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Sizlere tüp bebek tedavi sürecinden ve bu tedavi süreci sonucu hamile kalmış olan çiftlerin tüp bebek hikayeleri paylaşacağız.

Tüp Bebek Nedir, Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek gebe kalma şansı normalde olmayan ya da çok az olan çiftlerin çocuk sahibi olma şansını arttırmaktadır. Günümüzde pek çok çift tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmaktadır. Tüp bebek tedavisini kısaca anlatmak gerekirse; laboratuar ortamında kadından alınan yumurtanın, erkekten alınan spermin döllenerek embriyonu gelişmesinin sağlanması sonucu laboratuar ortamında oluşan embriyoyu kadın rahmine yerleştirme işlemi olarak tanımlayabiliriz.

Tüp Bebekte Başarı Oranı Nedir?

Tüp bebekte başarı oranı hiçbir işlem yapılmayan normal çiftlerin normal bir adet döneminde canlı doğum oranından daha yüksektir. Bu oran tüp bebekte %40 – 45 arasında iken; işlem yapılmayan çiftlerde %27.7’dir.

Tüp Bebek (IVF) Kimlere Yapılmaktadır?

Düzenli ve korumasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen 12 ay boyunca gebelik sağlanamayan çift infertil kabul edilir ve tetkikler gerçekleştirilerek IVF yapılıp yapılamayacağı sonucuna varılır.

Tetkikler sonucunda:

  • Kadın genç olmasına rağmen yumurta rezervi azalmışsa
  • Erkeğin semen örneğinin yeterli sayıda olmaması ve morfolojik olarak sperm olmaması ve bu neden ile normal yollar ile gebelik sağlanamaması
  • 38 yaş üstü kadınlar, ileri yaşta kadınlar olarak kabul edilir ve korumasız olarak sürekli 6 ay boyunca cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebelik oluşmamışsa
  • Fallop tüplerinin tıkalı olması nedeni ile kadın hamile kalamıyorsa
  • Endometriozisin tüp – yumurtalık ilişkisinin bozulmasına neden olması
  • Yumurtlama fonksiyonunda meydana gelen herhangi bir bozukluk varsa
  • Yapılan tüm tetkikler sonucunda sonuçlar normal olmasına rağmen sebebi bilinmeyen ve açıklanamayan bir infertilite durumu söz konusu ise çiftlerde tüp bebek uygulamasına geçilir.
Tüp Bebek(IVF) Tedavisinin Başarısız Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin başarısız olmasında pek çok neden mevcuttur. Bu nedenler genel olarak bilinmemek ile beraber aşağıdaki nedenlerin başarısızlığa neden olduğu tahmin edilmektedir:

  • Embriyo transferi sırasında yaşanan sorunlar
  • Rahim iç duvarının embriyonun tutunması için hazır olmaması
  • Yumurtaların en uygun şekilde uyarılmaması, ileri anne yaşı, azalmış yumurtalık rezervi embriyo kalitesine olumsuz etki ederek tüp bebek tedavisinin başarısız olmasına neden olabilir.
Tüp Bebek Hikayeleri

Tüp bebek hikayeleri açısından tüp bebek normal gebe kalmaya göre çok daha yüksek oranda gebelik şansı taşıdığı için çiftlerin büyük bir kısmı çocuk sahibi olabilmektedir. Tüp bebek tedavisi sonucu çocuk sahibi olan çiftler uzun zamandır hasret duydukları çocuklarına kavuştukları için çok mutlu olmaktadır ve kendileri ile aynı problemi yaşayan diğer çiftlerin de tüp bebek tedavisi almasını önermektedir. Eğer erkek ya da kadın infertilite problemi yaşıyorsanız tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı