Connect with us

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnfertilite (kısırlık) hastalığından müzdarip çiftler için bugün tüp bebek tedavisi ile alakalı bilinmeyen tıbbi detaylar üzerinde duracağız. Bildiğimiz gibi her çiftin en büyük hayallerinden birisi çocuk sahibi olmaktır. Ancak zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak doğal gebelik süreci gerçekleşmez. Genellikle bunun önündeki en büyük etken kısırlık ya da tıbbi adı ile infertilite olarak dikkat çeker.

Tüp bebek tedavisi, laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bir tedavidir. Günümüzde özellikle modern tıp sayesinde çok daha kısa süre içerisinde etkin sonuçlar almak mümkün hale gelir.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, hamile kalamayan kadınların yumurtalarının dışarı alınarak laboratuvar ortamında döllendirilmesi sonucu meydana getirilen gebelik oluşumudur.

Gebelik oluşumunun engellenmesi birçok farklı nedenle olabilir. Araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde gebe kalamayan kadınların genelinde kısırlık durumu söz konusudur. Bunun günümüzde tedavisi kısmen vardır ancak kesin tedavi yöntemlerinden birisi değildir. Dolayısı ile kimi çiftlerde çok sağlıklı sonuçların elde edilemediğini de net olarak söyleyebiliriz.

Ancak kadınların çoğu bu tedavi yönteminden ciddi anlamda korkar. Bu neden dolayısı ile tüp bebek nasıl yapılır sorusunun yanıtını da elimizden geldiğince vermek istiyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=YgYBld8aJF0

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Öncelikli olarak anne adayının sağlık durumu baştan sona analiz edilir. Bu tedavi, herkes için uygulanabilen bir tedavi değildir.
  • Anne adayının tüp bebek tedavisi için uygun olduğunun anlaşılmasının ardından yumurtaların büyüyebilmesi için hormon takviyesi yapılır.
  • Yumurtaların büyümesinin ardından tetikleyici iğne adını verdiğimiz yapı ile ilaç enjekte edilerek yumurtalarda çatlama meydana gelmesi sağlanır.
  • Çatlamanın meydana gelmesinin ardından yumurtalar döllenme için hazırdır. İşte bu noktada yumurtalar uzman tarafından toplanır ve laboratuvar ortamına alınır.
  • Bu süreçte baba adayından da döllenme için meni talep edilir. Tüp bebek tedavisinde erkeğin sperm kalitesi de yine bir o kadar önemlidir.
  • Döllenme laboratuvar ortamında sağlanır ve bir süre gözlemlenir. Yumurtalar bunu kabul ettiği takdirde tekrardan anne rahmine nakledilir ve hamilelik gerçekleşir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı