Connect with us

Tüp Bebek Transferi Kesin Tutması İçin Yapılması Gerekenler

Tüp Bebek

Tüp Bebek Transferi Kesin Tutması İçin Yapılması Gerekenler

3 tüp bebek, 1 aşılama geçirmiş biri olarak sizlerle bu yazımda tüp bebek transferinin tutması için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, ben ne yaptım başımdan neler geçti sizlere anlatmaya ve yarlı bilgiler vermeye çalışacağım.

Evlendikten 2 yıl geçtikten sonra her yeni evli çift gibi çocuk sahibi olmaya karar verdik. Arkadaşlarımızdan duyuyorduk 2 ay, en fazla 4 ay denemeden sonra tüm arkadaşlarım hamile kalabilmişti. Biz 1 seneyi aşkın bir süredir denememize rağmen bir türlü hamile kalamıyordum.

Evimin yakınındaki özel bir hasteneye gitmeye karar verdim. Doktorun kontrolünden sonra bana çatlatma iğnesi ve bu iğneleri hangi gün yapacağımı anlatan bir not verdi. Bu iğneleri yaparak da 3 ay denedik ama bir netice alamadık. En sonunda doktorum eşimin bir üroloğa görünmesini istedi. Sperm testi yaptırmamızı istedi. Yaptığımız sperm testi sonucunda morfoloji düşüklüğü haricinde bir sorun gözükmüyordu. Normal morfoloji değeri %4 ve üzeri olması gerekirken bizim %2 çıkmıştı. Doktorumuz sperm kalitesi biraz düşük gıdalara dikkat etmemiz, spor yapmamız gerektiğini söyledi.

Aylar geçtikten sonra, Ankara’da erkek üreme ve kısırlığı konusunda meşhur bir ürolog olduğunu duyduk. Randevu almak için aradım ve tam 4 ay sonrasına bir randevu alabildik.

Doktorun asistanı, eşimden gelmeden önce bir sürü test istedi. Anlaşmalı oldukları labratuardan testleri yapıp gittik. Doktor testlere bakarak durumun çok iyi olduğunu eşimin bir sorunu olmadığını ve gıdasına dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Ve birde vitamin ilacı yazdı.

Maalesef aylar geçti ama bir gebelik olmadı. Sonra tüp bebek yapmaya karar verdik. İstanbul Gümüşsuyunda bulunan bir tüp bebek merkezine gittik.

İlk tüp bebek denememiz burada oldu ve sonuç alamadık.

İkinci denememiz ise yine meşhur bir doktor tarafından Levent’teki özel bir hastanede oldu. Burada da hiç bir netice alamadık ve bu işin ilk önce morfoloji düşüklüğü ve sperm kalitesini düzeltmeden geçtiğini anladık.

Tüp bebek öncesi dikkat edilecekler olduğunu anladık. 2 tüp bebek denememiz boşuna oldu ve bir sürü paramız boşa gitti. Araştırmalarımız sonucunda İstanbul’da iyi bir ürolog bulduk. Eşim, 6 ay boyunca bu doktorun verdiği iğneler ve bitkisel ilaçları kullandı. Test sonuçlarında çok bir değişiklik olmamasına rağmen sperm kalitesi iyileşti ve tüp bebek tutma şansımızı arttırdık.

Tüp bebek tedavisinin tutması için en önemli detay spermin kalitesidir. Sperm kaliteli olursa yumurtanın döllenme ve embriyo oluşum şansı artmaktadır.

Tüp bebek yaptırmadan önce aceleci kararlar vermeyin. Gebe kalamamanızın mutlaka bir nedeni vardır. Ya sizde yada eşinizde bir şeyler doğru gitmemektedir. Genelde tüp bebek merkezlerindeki doktorlar sperm kalitesine çok önem vermemektedir. Nasılsa bize bir adet sperm lazım, biz en iyisini buluruz diye size moral verirler. Benim size tavsiyem eğer eşinizin sperm sayısı azsa veya morfoloji değeri düşükse ilk önce işinin ehli bir üroloğa gitmeniz, sperm kalitesini iyileştirmek için ilaç takviyeleri almanızdır.

Embriyo Trasnferinde nelere dikkat ettim.

Tüp bebek embriyo transferin tutması için size altın değerinde bir bilgi veriyim. Embriyonun rahime yerleşmesi ve durması için rahim duvarınızın kalınlığı hayati önem taşımaktadır. Rahim duvarınızın kalın olup olmadığını transferden önce doktorunuza sorun. Eğer o ay rahim duvarınız inceyse transfer işlemini bir sonraki aya erteleyin. Rahim duvarını kalınlaştıran ilaçlar var. Bunları doktorunuz sorun, zaten işini bilen bir doktor size bu ilaçları yazacaktır.

 • Transferden önceki günlerde çok iyi beslendim.
 • Yumurta kalitesi yükselsin diye doktorumun verdiği ilaçları kullandım.
 • Olmazsa olmaz koca karı kürleri denedim. Ama dikkatli olun, internetteki çoğu bilgi size yarar yerine zarar verebilir.
 • Kuru incir ve ceviz olmazsa olmaz.
 • Transferin başarılı olması için doktorunuzun ve ekibinin hasta ruhundan anlaması çok önemlidir. İlk tüp bebek merkezlerine ayaklarım zor giderken, en son bulduğumuz tüp bebek merkezi ne çok mutlu olarak gidiyordum.
 • Moralinizi yüksek tutun. Hastanedeki ekibin sizi anlaması ve anlaşmanız psikolojik açıdan sizi çok etkiler.
 • Transferi narkoz alarak yaptırdım. İlk denemelerimde canım çok yandı. Son denemede ise narkoz alarak transferi gerçekleştirdik. Panik ve stres olmamı engellemiş oldum.
 • Hastanede tek kişilik oda istedim. Her hastane’de farklı sistem var ama mümkünse tek kişi kalabileceğiniz bir oda isteyin. Mutlaka eşinizle birlikte annenizi varsa kız kardeşinizi veya çok yakın bir arkadaşınızı sizinle birlikte götürün. Bu size çok moral verecektir.
 • Son hafta cinsel ilişkiyi kesilmelidir.

Transfer Sonrası Yattım mı ?

Transfer işlemi gerçekleştikten sonra odaya çıkartıldım. Doktorumun dediğine göre ilk 20 dakika hayati önem taşımaktadır. Sakın yattığınız yataktan kalkmaya veya kendinizi zorlamaya çalışmayın.

Transfer sonrası hastaneden çıkmak için acele etmeyin. Acele edip hemen yataktan kalkmayın. Sonraki günlerde ise ilk 15 gün ılık su ile banyo yapın. Banyo yaparken oturmayın. Sulu yemekler tüketmeye çalışmalısınız. İlaçlarınızı aksatmamalısınız. Eğer kan pıhtılaşması varsa kan sulandırıcı iğne doktorunuz mutlaka vermiştir. Gününde saatinde yapmaya özen gösterin.

İlk iki hafta evde geçirmeniz bence önemli. Sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Tabi ki artık çok daha dikkatli olmalısınız. Ağır kaldırmamaya, ani hareketler yapmamaya dikkat edin.

Her gün sabah hafif kısa yürüyüşler yaparak kan dolaşımınızı hızlandırmalısınız.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı

Her şeyin başı sağlıktır atasözünün en geçerli olduğu yer anne olmak dersek abartmış olmayız.

Tüp bebek öncesi beslenmemize ne kadar dikkat ettiysek, transfer sonrası da yememize ve içmemize dikkat etmeliyiz.

Et, süt, peynir, balık gibi protein ağırlıklı besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz. Bakliyat ve sebze yemeklerini her fırsatta yemeliyiz. Bol su tüketilmesi de gebelik döneminde çok önemlidir.

Omega 3 açısından önemli olan balığı haftada en az iki kere yemeliyiz. 

Çok fazla makarna ve hamur işleri tüketmemeliyiz. Karbonhidrat ağırlıklı beslenme glikoz oluşumunu arttıracağı için embriyo gelişiminde negatif etki yapabilir.

Yemeklerimizi pişirirken kızartma yerine fırında pişirilmiş yemekleri veya ızgarayı tercih etmeliyiz. Pişirme tekniği yemekleri vitamininin korunmasında çok önemlidir. Yanlış pişirdiğimiz faydalı bir yemek bir anda zararlı olabilir.

C vitaminli besinleri tüketerek vücudumuzun direncini arttırmalıyız.

tüp bebek sonrası beslenme

Tüp bebek operasyonundan önce folik asit hapları içilmelidir. Gebelikte kemik ve omurganın sağlıklı oluşması için folik asit çok önemlidir.

 • Haftada iki gün balık ve et şart.
 • Nohut Yenmeli.
 • Bol sebze tüketmelisiniz.
 • Fındık ve badem tüketilmeli.
 • Havuç Tüketilmeli.
 • Bezelye tüketilmelidir.
 • Brokoli  Tüketilmelidir.
 • Günde 2 litre ( en az 10 bardak ) Ph değeri 8 ve üzeri su içmelisiniz.

Neler Yemedim ?

 • Kahve, sigara, çikolata’dan uzak durmalısınız.
 • Kafein tüp bebek işleminden sonra çok tehlikelidir.
 • Karbonhidratlardan uzak durdum.
 • Çikolata yemedim.
 • Maydanoz Yemedim.
 • Nane Yemedim.
 • Çay çok açık olmak şartıyla günde maksimum 2 bardak içtim.
 • Kahveyi çok sevmeme rağmen, tüp bebek transferi sonrası ağzıma bile koymadım.
 • Sigarayı zaten az içiyordum transfer öncesi bıraktım.
 • Kola ve benzeri içeceklerden uzak durdum.
 • Ağrı kesici ve benzeri ilaçları kullanmamalıyız.

Sabır ve Duanın Önemi

Her işin başı sabırdır. Zor bir süreçten geçtiğinizin farkında olmalısınız. Her gecenin ardında bir sabah vardır. Sabırlı olarak bu zor süreci atlatabilirsiniz. Bol dua edip zikir çekebilir, gebelik duaları okuyabilirsiniz.

Ben tüp bebek transferi öncesi her akşam Yasin duasını okudum. Bu zor süreçteki anne adayları için duaya sarılmak çok faydalı olabilir. İnsanın sığınabileceği bir yaratan olduğunu bilmesi gerçekten size çok moral verir.

Tüp bebek transferinin tutması için transferden sonra yapılması gerekenlerden en önemlisi, ilk test gününe kadar moralini yüksek tutmanızdır. Haftada 2 veya 3 gün düşük tempolu yürüyüş yapabilirsiniz. Alışveriş yapabilir ve kendinize zaman ayırarak bu zor günlerde kafanızı dağıtmaya çalışabilirsiniz.

 

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı