Connect with us

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi Sonrası

Tüp Bebek

Tüp Bebek Yumurta Toplama İşlemi Sonrası

Yumurta toplama işlemi, tüp bebek tedavisi sürecinin ana işlemlerinden biridir.

 

Yumurta toplama işlemi genellikle genel anestezi ile uyutularak yapılmaktadır. Yaklaşık 10-15 dakika içerisinde işlem tamamlanabilir.

Operasyon sonrası anne adayı odasına alınarak 1-2 saatlik dinlenme, kanama kontrolü sürecini takiben taburcu edilerek evine gönderilir.

 

Yumurta toplama işleminden sonra, baba adayından sperm örneği alınır ve embriyoloji laboratuarında icsi dediğimiz döllenme işlemi embriyologlar tarafından yapılır. Ertesi gün kaç embriyo oluştuğu ve embriyo gelişiminin takip süreci başlar. Beş gün içerisinde embriyo transferi yapılır.

 

Anne adayı yumurta toplama işlemi sonrası, bazı ilaçları kullanmaya devam edecektir. Bunlar hem yapılan cerrahi işlemden dolayı kullanılacak antibiotik ve ağrı kesici ilaçlar hem de transfere hazırlık için devamı gereken rahim zarını hazırlayıcı ve embriyo tutunmasına yardımcı birtakım ilaçlardır.

 

Yumurta toplama işleminden sonra kasık ağrısı ve hafif lekelenme tarzı vajinal kanamalar olabilir. Ancak polikistik overli hanımlarda olduğu gibi fazla sayıda yumurta alınan grupta bu ağrının şiddeti ve süresi biraz daha fazla olmaktadır. Polikistik over grubunda yumurtaların fazla sayıda gelişmesi, şişkinlik, ağrı ve hiperstimülasyon sendromu bulgularının yaşanmasına sebep olabilir. Bu durumlarda embriyo transferi yapılmamalı, mevcut şikayetler ve hiperstimülasyon bulguları tedavi edilmeli, transfer 1-2 sonrasına ertelenmelidir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı