Connect with us

VAJİNA KURULUĞUNUN SEBEPLERİ NELERDİR ?

Cinsellik

VAJİNA KURULUĞUNUN SEBEPLERİ NELERDİR ?

Vajinal kuruluk; ilişki sırasında jenital bölgede oluşan sıvı azlığı, kayganlık yoksunluğu demektir. Normalde hem enine, hem de boyuna akordeon niteliğinde genişleyerek sünebilen vajinal bölge, mükemmel bir esneme yapısına sahiptir. Doğum esnasında ise bu esneklik 52 cm x 10 cm ye ulaşmaktadır. Dikey olarak S çizen çizgili kaslı vajinal yapı fizyolojisiyle mükemmel bir yapıya sahiptir.

Vajina, giriş kısmında bulunan sıvı salgılayan bezler tarafından ıslanır. Bartolin ve skana olarak adlandırılan bu bezler, ilişki sırasında kayganlık sağlayarak ilişkiye olanak sağlar. Aksi taktirde yanma ve ağrı hissi yüzünden ilişki sağlanamaz. Bu ıslaklık normal zamanlarda yürüme sırasında bile bayanların rahim dudaklarının birbirine değerek hareket kabiliyetini sağlayan bir neme dönüşmektedir.

Sekene bezleri ise kadınların en hassas noktasında yer alır. Lubrikasyon, yani vajinal kayganlık ilişki sırasında normalden daha az olduğundaysa cinsel isteksizlikler gözlenebilir. Vajina sıvısında ki azlığın sebebi zaman zaman ilişkide haz noksanlığına da bağlanabilmekle beraber asıl sorun aşağıda ki noktalarda aranmalıdır.

Vajina Kuruluğunun Sebepleri

1 – Vajinada kullanılan fitil, tampon türevleri

2 – menopoz dönemi

3 – sık alınan vajinal duş

4 – vajinal enfeksiyonlar

5 – stres

6 – flora bozukluğu

7 – İstemsizlikler

8 –  Uyarılma sorunları

9 – Uyumsuz – güvensiz istemsiz ilişki

10 – Disparoni (ağrı)

11 – Vulvar sendromları

12 – Prolaktin hormonu vajinal kuruluğun temel sebeplerindendir.

 

Vajina Kuruluğunun Tedavisi

Öncelikle tedavi sırasında psikosomatik ya da organik nedenler araştırılmalıdır. Menopoz döneminde çeşitli fitillerle ve kremlerle bu sorun ortadan kaldırılmaktadır. Prolaktin hormonu yüksekse seviyesi ilaçlarla düşürülebilir. Enfeksiyon varsa tedavi edilir. Ağrı varsa nedeni bulunur ve tedavi edilebilir. İstemsizliğe karşın psikolojik terapiler önerilebilir. Şayet Lubrikant sorunu varsa kayganlaştırıcılarla tedavi edilmektedir.

 

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Cinsellik

Yukarı