Connect with us

Vajinismus Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus

Cinsellik

Vajinismus Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda cinsel hastalıklar içerisinde en sıkıntılılardan birisi olan vajinismus ve nedenleri gibi konuları ele almak istiyoruz. Jinekolojik hastalıklardan birisi olarak kabul edilir. Ancak daha çok kadın psikolojisinin derinliklerinde yatan korkular ya da bastırılmış duygular nedeni ile ön plana çıkan bir hastalık olarak da kabul edilir.

Cinsel hayat, kadınlar ve erkekler için çok hassas bir çizgidir. Bu neden dolayısı ile bu yaşantıyı etkileyecek sorunlar, kimi zaman evliliklerin dahi bitmesine neden olabilmektedir. Bu noktada en ciddi sorunlardan birisini elimizden geldiğince sizler için ele almak istedik. Hemen birkaç detay üzerinde duralım.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, çeşitli fizyolojik ya da psikolojik nedene bağlı olarak kadın vücudunun cinsel ilişkiyi reddetmesi ve ilişkinin gerçekleşmemesi durumudur.

Bu bir hastalıktır. Cinsel ilişkinin hangi neden ile olursa olsun gerçekleşmemesi, sosyal hayatınızda da ciddi anlamda sıkıntılara neden olabilir. Araştırmalar gösteriyor ki bu sorunun ülkemiz genelinde %90’lık bir kısmı psikolojik etkenlere bağlıdır. Öyle ki bu sorunu çözmeyi reddeden kadınların evlilik ya da ilişki hayatlarında sonlanma oranı da bir o kadar yüksektir.

Ancak günümüzde modern tıbbi uygulamalar sayesinde bu hastalığın tedavisi tamamen mümkün hale gelmiştir. Ancak nedenlerini iyi bilmek gerekir.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus, genellikle birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir ve bu nedenleri en iyi şekilde teşhis etmek gerekir. Bu hastalığın ortaya çıkması gibi durumlar ile Kadın Doğum Uzmanları ilgilenir. Dolayısı ile bu gibi sorunlar için başvuracağınız uzmanlar kadın doğumculardır. Nedenleri içerisinde bazı seçenekleri de sayacak olursak;

  • Küçük yaşlarda başınıza gelmiş cinsel istismar, tecavüz ya da aile içi şiddet,
  • Baskıcı bir aile yapısı nedeni ile cinsel ilişkiye karşı sürekli korunma içgüdüsü,
  • Daha önceki dönemde pornografik film izlemek ve bundan iğrenmek,
  • İyi kız olma sendromu adını verdiğimiz hamilelik korkusu,
  • Küçük yaşlardan itibaren seksin bir günah olduğu eğilimini benimsemiş olma,
  • Kızlık zarı yapınızın farklı olması ve cinsel ilişki deneyimlerinizin ağrılı hale gelmesi (Disparoni),

genellikle günümüzde en çok rastlanan nedenler olarak dikkatleri çekiyor. Tabi ki bir de bu nokta da tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Vajinismus tedavisi ile alakalı makalemizi incelemelisiniz.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Cinsellik

Yukarı