Home / Cinsellik / Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Kadınlar için cinsel hayat konusunda tam anlamı ile kabus hale gelen vajinismus tedavisi hakkında yöntemleri inceleyeceğiz. Her ne olursa olsun önlem alınması gereken bir rahatsızlık. Öyle ki ilerleyen süreçte kimi çiftlerin evliliklerini bitme noktasına getirebilecek kadar etken bir hastalık. Bu konuda sizleri kısa ve öz bir şekilde bilgilendirme yoluna gidiyoruz.

Vajinismus nedir, nedenleri nelerdir sorusunu da sizler için bir önceki makalemizde cevapladık. Bu hastalığın zaman içerisinde çiftlerinde gönüllü olması ile birlikte çözülmesi mümkün hale gelmiştir.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus tedavisi ile alakalı olarak tanılama süreci çok önemlidir. Kadın doğum uzmanları, bu noktada öncelikli olarak tıbbi öykü adını verdiğimiz hastanın hikayesini not eder. Hikaye alınmasının hemen ardından jinekolojik muayene yapılması gerekir. Bu muayene ise 1 dakikalık bir süre içerisinde herhangi bir alet kullanılmadan ve erhangi bir ağrı olmadan yapılır.

Sonrasında ise kadın doğum uzmanı, kısa bir zaman dilimi içerisinde bu hastalığın ortaya çıkma nedenini belirler ve tedavi yöntemleri için bir hazırlık aşamasına girer. Vajinismus tedavi yöntemleri ise aşağıdaki gibidir.

Cinsel Terapi (Psikoterapi)

Bu hastalığın nedeni genel itibari ile psikolojiktir. Dolayısı ile bu noktada hastamızın korkularını yenmesi ve içinde olduğu psikolojiyi de terk etmesi gerekir. Bunun için kimi zaman eşiniz ile kimi zaman ise yalnız katılacağınız psikoterapi seansları uygulanır. Bu seanslar sonunda hastalığın tamamen tedavisi mümkündür.

Hipnoterapi (Hipnoz)

Hipnoz, bir büyü değildir. Öncelikle bunu belirtelim çünkü insanların önyargısı olabilir. Psikoterapi seanslarında dahi korkularını yenememiş kadın hastalar olabiliyor. Bunun nedeni tamamen KOŞULLANMA ile alakalı. İşte bu noktada hastayı transa geçirerek bilinçaltına inmek ve korkuları yok etmek gerekiyor. Hipnoterapi, alternatif tedavilerden birisidir.

Akupunktur

Vücudun istemsiz yere kasılması nedeni ile de cinsel ilişki gerçekleşmeyebilir. Bu neden dolayısı ile vücudun rahatlaması gerekir. Akupunktur, yine alternatif tedavi yöntemlerinden birisidir.

Cerrahi Uygulamalar

Kızlık zarı yapısı önemlidir. Kimi kadında kızlık zarı yapısı çok dar olduğundan cinsel ilişki sürekli ağrılı olur. Buna tıp biliminde Disparoni adı verilir. Bu ağrılar zaman içerisinde korku ve kasılmayı getirir. Sorunun çözümü ise kızlık zarı yapısını tamamen düzeltmek olacaktır.

About Çağkan Sezgin

Editörümüz, yıllardan beri kadın ile alakalı tüm platformlarda yazarlık yapmıştır. Jinekolojik hastalıklar, kişisel bakım ve moda konusunda yıllardır yaptığı araştırmalar sayesinde sitemize kazandırılmıştır. Artık www.kadinlaremektir.com sitesinde bilgilerini sizler ile paylaşmaktadır.

ilgili konu

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugün ki makalemizde fikir sahibi olabilmeniz ve etkileri arttırmanız açısından detoks çayları hakkında bilinmesi gerekenler …

Bahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Bahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Uzmanların da önerilerini dikkate alarak hazırladığımız bahar aylarında sağlıklı beslenme listesi için besin önerileri sunacağız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir