Connect with us

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Cinsellik

Vajinismus Tedavisi

Kadınlar için cinsel hayat konusunda tam anlamı ile kabus hale gelen vajinismus tedavisi hakkında yöntemleri inceleyeceğiz. Her ne olursa olsun önlem alınması gereken bir rahatsızlık. Öyle ki ilerleyen süreçte kimi çiftlerin evliliklerini bitme noktasına getirebilecek kadar etken bir hastalık. Bu konuda sizleri kısa ve öz bir şekilde bilgilendirme yoluna gidiyoruz.

Vajinismus nedir, nedenleri nelerdir sorusunu da sizler için bir önceki makalemizde cevapladık. Bu hastalığın zaman içerisinde çiftlerinde gönüllü olması ile birlikte çözülmesi mümkün hale gelmiştir.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus tedavisi ile alakalı olarak tanılama süreci çok önemlidir. Kadın doğum uzmanları, bu noktada öncelikli olarak tıbbi öykü adını verdiğimiz hastanın hikayesini not eder. Hikaye alınmasının hemen ardından jinekolojik muayene yapılması gerekir. Bu muayene ise 1 dakikalık bir süre içerisinde herhangi bir alet kullanılmadan ve erhangi bir ağrı olmadan yapılır.

Sonrasında ise kadın doğum uzmanı, kısa bir zaman dilimi içerisinde bu hastalığın ortaya çıkma nedenini belirler ve tedavi yöntemleri için bir hazırlık aşamasına girer. Vajinismus tedavi yöntemleri ise aşağıdaki gibidir.

Cinsel Terapi (Psikoterapi)

Bu hastalığın nedeni genel itibari ile psikolojiktir. Dolayısı ile bu noktada hastamızın korkularını yenmesi ve içinde olduğu psikolojiyi de terk etmesi gerekir. Bunun için kimi zaman eşiniz ile kimi zaman ise yalnız katılacağınız psikoterapi seansları uygulanır. Bu seanslar sonunda hastalığın tamamen tedavisi mümkündür.

Hipnoterapi (Hipnoz)

Hipnoz, bir büyü değildir. Öncelikle bunu belirtelim çünkü insanların önyargısı olabilir. Psikoterapi seanslarında dahi korkularını yenememiş kadın hastalar olabiliyor. Bunun nedeni tamamen KOŞULLANMA ile alakalı. İşte bu noktada hastayı transa geçirerek bilinçaltına inmek ve korkuları yok etmek gerekiyor. Hipnoterapi, alternatif tedavilerden birisidir.

Akupunktur

Vücudun istemsiz yere kasılması nedeni ile de cinsel ilişki gerçekleşmeyebilir. Bu neden dolayısı ile vücudun rahatlaması gerekir. Akupunktur, yine alternatif tedavi yöntemlerinden birisidir.

Cerrahi Uygulamalar

Kızlık zarı yapısı önemlidir. Kimi kadında kızlık zarı yapısı çok dar olduğundan cinsel ilişki sürekli ağrılı olur. Buna tıp biliminde Disparoni adı verilir. Bu ağrılar zaman içerisinde korku ve kasılmayı getirir. Sorunun çözümü ise kızlık zarı yapısını tamamen düzeltmek olacaktır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Cinsellik

Yukarı