Connect with us

Varis Nedir, Belirtileri Nelerdir, Varis Nasıl Tedavi Edilir?

varis nedir

SAĞLIK

Varis Nedir, Belirtileri Nelerdir, Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis’in genel tanımı; damarlarda oluşan kan toplaması ve şişmelerdir. Bilhassa gece saatlerinde yaşanan kramplar, damarların belirgin hale gelmesi ve bacakta şişlikler gibi semptomlarla kendini gösteren varis, kimi zaman önemli boyutlara varırken, kimi zaman basit tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilmektedir. Aslında varis dediğimiz şey, toplardamarların şişerek genişlemesidir. Bu nedenle şişen damarlar hem vücuda verdiği ağrılarla, hem de kötü bir görüntüyle can sıkıcı hale gelebilmektedir.

Varis Nasıl Oluşur?

Varis oluşumu 2 nedene bağlıdır; toplardamarların genişlemesi ve kılcal damarda sorun olması. Toplardamar genişlemesi oldukça önemli boyutlara varabilen bir rahatsızlıktır. Zira toplardamar kapakçığının hasarlı olmasıyla birlikte oluşan damar genişlemesi, pıhtılaşma ve bacak yaraları gibi durumları beraberinde getirebilir. Ayrıca bu durum, kirli kanın geri kaçmasına ve farklı sorunların ortaya çıkmasına yol açar. Kanın yer çekiminin tersine doğru hareket etmesi çok zordur. Özellikle ayakta çalışan ve hareketsiz olan bireylerde toplardamar kapakçığının hasar görmesi daha kolaydır. Bu durumun nedeni ise, basıncın fazla olması ve kanın damarlarda sıkışması sonucunda şişmesidir.

Kılcal damar kanamalarının sebebi henüz tespit edilememiştir, ancak ciddi sorunlara yol açmayan bir durumdur. Güçsüz ve aşırı ince olan kılcal damarların çatlaması ve kanaması normaldir. Varis tipleri söz konusu olduğunda birçok sınıflandırmanın varlığından bahsedebiliriz, ancak genel olarak 3 tip varis çeşidi bulunmaktadır;

  • Büyük varisler: Çapları genel olarak 4 ile 15 mm arasında değişen ve deriden çıkıntı yapan varislerdir.
  • Orta boy varisler: Çapları 2 ile 4 mm arasında farklılık gösteren, rengi yeşil ve deriden hafif çıkıntı yapan varislerdir.
  • Kılcal varisler: Çapları 1 ile 2 mm arasında değişen, mor-kırmızı renkli ve deriden çıkıntı yapmayan varislerdir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisin başlangıç evresi; sadece görüntüden ibaret olanlar ve gelişerek yara-ağrı gibi sorunlara neden olanlar şeklinde sınıflara ayrılır. İlk evre; yalnızca kılcal varislerin 1 ile 3 mm arasında olduğu, herhangi bir sağlık sorununun ortaya çıkmadığı ve sadece görüntü olarak rahatsızlık duyulan varislerdir. İleriki evrelerde ise sıkıntıların kademeli olarak arttığı görülmektedir. Bu aşamada varislerin belirginleşmesi, şişlikler, ağrılar, ayakkabı giyememe ve yaralar görülür. Netice olarak varis belirtileri şunlardır;

  • Damarın genişlemesi ve cilt üzerinde taşma yapması,
  • Bacak bölgesinde kaşıntı, bölgesel veya genel şişlikler,
  • Kılcal damar varislerinde yaşanan ağrı ve yanma hisleri,
  • İleri evrelerde derinin koyu bir renk alması ve sertleşmesi,
  • Bacağın arka bölgesinde oluşan kramplar (bilhassa geceleri).

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

İleri boyutta olmayan varis tedavisi için, önleyici bir takım yöntemler uygulanabilmektedir. Buna karşın genetik yatkınlığı olan bireylerde ve sürekli olarak hareketsiz bir yaşam tarzı olan kişilerde varis oluşumu mutlaka tekrarlamaktadır. Varislerin tedavisi amacıyla son yıllarda uygulanan en etkili yöntem ise lazerdir. Zira lazer tedavisi, damar genişlemesi nedeniyle oluşan kötü görüntüyü büyük oranda gidermektedir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla SAĞLIK

Yukarı