Connect with us

Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler

Diyet

Yağ Yakımını Hızlandıran Besinler

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken bir takım basamaklar vardır. Bunlardan en önemlisi yağ yakımı hızlandırmak için sağlıksız besinler tüketip kendinizi aç bırakmanızdır. Vücut, belli bir kalorinin altında besin tüketildiğinde açlık hissinin etkisi altında kalır. Bu da vücudun strese girmesine ve kendini korumak için tüm yağları depolamasına sebep olur. Siz az yiyerek zayıfladığınızı düşünürsünüz ancak kaybettiğiniz şey sadece vücudunuzdaki su, yararlı mineraller ve kaslardır. Sağlıklı şekilde kilo kaybettiğinizi düşünürken birtakım sağlık problemleri bile yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kendi vücudunuza uygun bir diyet listesi ve kalori hesabı yapmanız önemlidir.

Zayıflamak için kasların değil, yağların yakılması gerekir. Sağlıklı kilo vermek için diyet listenize ekleyebileceğiniz bazı yağ yakıcı besinler vardır. Bu besinleri ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

Yeşil çay

Yeşil çay, içerisindeki antioksidanlar sayesinde vücudumuzdaki ödemi atmamıza yardımcı olur. Besin değeri çok yüksektir. Yüksek oranda E ve C vitamini içerir. Özellikle kahvaltı öğününde çay yerine tüketildiğinde bağırsakların da çalışmasını kolaylaştırır. İçerisindeki bileşenler yağ yakımını hızlandırır ve metabolizmayı güçlendirerek kilo vermeye yardımcı olur.

Limon

Limon, antioksidan özelliği ile şişkinliğin azalmasını sağlar. Özellikle sabah kahvaltıdan önce bir bardak ılık suya limon suyu karıştırıp içebilirsiniz. Böylece karın bölgesindeki yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

Chia Tohumu

Son günlerin popüler yağ yakıcı besini ise Chia Tohumu. Chia, yüksek oranda lif, kalsiyum, protein ve omega 3 yağ asidi içerir. Güçlü bir antioksidandır. Bir süre su içerisinde bekletip jelleşmesini bekleyebilir veya tohum olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz içeceklerinizin içine, dilerseniz yoğurt ile karıştırıp ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Düzenli şekilde tükettiğinizde yağ yakımına da metabolizma hızına da etkileri olacaktır.

Yoğurt

İçerisinde birçok protein ve kalsiyum bulunduran yoğurt harika bir ara öğündür. Dilerseniz sevdiğiniz meyvelerle karıştırabilir, dilerseniz içine bir miktar limon suyu ve pul biber ekleyip tüketebilirsiniz. Limon ve pul biber de sindirimi kolaylaştırdığı için metabolizma hızınızın artmasına katkı sağlayacaktır. Ancak tükettiğiniz yoğurt ev yapımı olursa daha çok fayda sağlar. Eğer ev yoğurdunuz yoksa light yoğurt tercih edebilirsiniz.

Tarçın

Vücudumuzdaki yağ hücreleri yüksek insülin düzeyinde parçalanır ve enerjiye dönüşür. Tarçın ise insülin üretimini arttırmaktadır. Tarçın tüketildiğinde artan insülin salınımı, karın yağlarının daha hızlı parçalanmasını sağlar. Ayrıca metabolizma hızını arttırdığı için yüksek oranda yağ yakımını hızlandıran bir besindir. Günlük yarım çay kaşığı tüketilmesi yeterlidir. Ancak bir sürahi su içerisine bir adet çubuk tarçın atarak da hem su tüketimini hem de tokluk hissini arttırabilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diyet

Yukarı