Connect with us

Yavaş Karbon Diyeti Nedir

Diyet

Yavaş Karbon Diyeti Nedir

Yavaş Karbon diyeti, Timothy Ferriss, The 4-Hour Body adlı kitabın yazarı tarafından 2010 yılında yaratılmıştır .

Ferriss, hızlı kilo kaybı için etkili olduğunu ve bu üç faktörden herhangi birini optimize ederek vücut yağını kaybetmenin mümkün olduğunu öne sürüyor: diyet, egzersiz veya ek rejim.

Gibi ketojenik diyet , yavaş karbonhidrat diyeti karbonhidrat çok düşük alımı dayanmaktadır.

Plan diyetin temellerini belirleyen beş temel kural üzerine kuruludur. Genel olarak, altı gün üst üste bir gıdaların sınırlı bir listesini tüketmeyi, haftada bir gün bir boş gün geçirilmesini gerektirir.

Bu makale yavaş carb diyet hakkında bilmeniz gereken her şeyi özetlemektedir.

Yavaş Karbon Diyeti Nedir?

Izgara Tavuk, Sarımsak ve Pesto

Yavaş-carb diyet, yazarın takip etmesi kolay iddia edilen beş kural üzerine kuruludur.

Bu diyetin kolaylığı asgari etkin doz (MED) ilkesiyle oluşturulmuştur. Bu kavram “istenilen sonucu verecek en küçük doz” olarak tanımlanmaktadır.

Başka bir deyişle, asgari miktarda iş yaparak azami sonuç alınması ile ilgilidir. Bu nedenle, bu diyet vücudun yağ yakma ve kilo verme yeteneğini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olacak bir avuç kılavuza uyma üzerine odaklanmaktadır.

Diyeti izlerken, izin verilen gıdalardan sadece altı gün üst üste yemek yiyebilirsiniz. İstediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz zaman haftada bir gününüz var.

Diyet günlerinde kendinizi günde dört öğün ile sınırlamalısınız ve rafine edilmiş karbonhidratları, meyveleri veya yüksek kalorili içecekleri tüketmemelisiniz.

Yavaş-carb diyet sadece beş ana gıda grubu içerir: hayvansal protein, sebze, bakliyat, yağ ve baharatlar. Her yemek, ilk üç gıda grubundan istediğiniz kadar artı, son iki küçük miktarda oluşur.

Ayrıca, plan, kilo verme sürecini iyileştirmeye yardımcı olması için diyet takviyeleri almayı öneriyor. Ancak, bu zorunlu değildir.

Ketogenik diyet gibi yavaş carb diyet, çok miktarda protein tüketen ve az miktarda karbonhidrat yemesi, enerjinin yağ dökülmesini arttırarak, dolgunluk duygularını arttırarak ve yağ depoları azaltarak kilo vermeye yardımcı olabileceği öncülüne dayanır.

Yavaş Karbon Diyeti Kuralları

Yavaş-carb diyet beş basit kurallara dayanır.

Kural # 1: “Beyaz” Karbonhidratlardan Kaçının

Bu diyet, herhangi bir “beyaz” karbonhidrattan kaçınmayı gerektirir.

Bunlar , makarna, ekmek ve tahıllar da dahil olmak üzere, rafine untan yapılan her türlü işlenmiş karbonhidratları içerir.

Gücünü arttırmak istiyorsanız, direnç egzersizi bittikten 30 dakika sonra bu yiyecekleri tüketebilirsin. Ancak, kilo vermek istiyorsanız, diyet günlerinde bu gıdalardan tamamen kaçınmalısınız.

Kural # 2: Aynı Yemekleri Yeniden Yiyin

Bu diyetin yaratıcısı, binlerce gıdaların mevcut olmasına rağmen, kilo almanıza neden olmayacak bir avuç gıdaların olduğunu belirtiyor.

Fikir, yemek hazırlamak için her besin grubundan alınan gıdaları karıştırıp eşleştirmek ve bu yemekleri her gün tekrarlamaktır.

Kural # 3: Kalori İçmeyin

Bu diyet , gün boyunca bol miktarda su içilmesini önerir . Önerilen diğer içecekler arasında şekersiz çay, kahve ya da diğer kalorisiz içecekler bulunmaktadır.

Bu kuralın temelinde, içeceklerin besin değeri çok az veya hiç olmadığı yönündedir. Dolayısıyla, diyet, kalorilerini içeceklerden değil, besleyici gıdalardan elde etmenizi öneriyor.

Kural # 4: Meyveleri Yemeyin

Olsa olsa meyve teknik dengeli bir diyetin parçası olan, yavaş karbonhidrat diyeti kilo vermeye çalışırken bu diyette meyvelerin yararlı olmadığını göstermektedir.

Bu fikir, meyvelerdeki şeker olan fruktozun kan yağ seviyelerini arttırarak ve yağ yakma kapasitesini düşürerek kilo verme sürecini erteleyebileceği gerçeğine dayanır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diyet

Yukarı