Connect with us

Yüksek Tansiyondan Korunma Yolları

Hastalıklar

Yüksek Tansiyondan Korunma Yolları

Yüksek tansiyon yani hipertansiyon ülkemizde de her 3 kişiden 1’inde görülen ciddi bir sağlık problemidir. Yüksek tansiyon iki şekilde gruplanmaktadır. Birincil (Esansiyel) hipertansiyon nedeni bilinmeyen şekilde oluşan yüksek tansiyona verilen isimdir. Hipertansiyon vakalarının %90’ının sebebi net bir şekilde bilinememektedir. İkincil hipertansiyon ise böbrek rahatsızlıkları, beyin tümörü, kafa içi basıncının artması gibi ciddi sağlık problemlerinden veya gebelik ve alkol kullanımına bağlı olarak oluşabilmektedir. Tüm bu durumlarda da hipertansiyon önlenmesi ve ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Yüksek tansiyon hastaları ömür boyu ilaç tedavisi altında bulunmaktadır. Ancak bu ciddi rahatsızlıktan korunma yolları da mevcuttur. En başta kendi sağlığımızı düzenleyerek yüksek tansiyondan korunmamız mümkündür. Yüksek tansiyona yakalanmamak için değiştirmemiz gereken ilk adım beslenme alışkanlığımızdır. Aşırı yağlı yiyecekler vücut için oldukça zararlıdır. Aşırı yağ oranı hem vücudu hem de kan basıncını tehdit eder. Bu şekilde beslenen bir kişinin yüksek tansiyona yakalanma olasılığı oldukça yüksektir. Daha az yağlı ve mümkünse protein açısından zengin besinleri tüketmek hem sağlık hem de kan basıncının normal kalması açısından önemlidir. Aynı şekilde aşırı tuz tüketimi de kan basıncını yükseltmektedir. Bu nedenle aşırı tuz tüketiminden de uzak durulmalıdır.

Yüksek tansiyondan korunmak için bir diğer önemli adım alkol ve sigara kullanımıdır. Alkol ve sigara direkt olarak kan basıncını etkileyen unsurlardır. Sağlık açısından oldukça olumsuz yansımaları bulunan alkol ve sigara kullanımı da yüksek tansiyona neden olan alışkanlıklardan biridir. Tüm bu alışkanlıklarımızı elimizden geldiğince azaltarak hatta bırakarak yüksek tansiyondan korunabilmemiz mümkündür.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Hastalıklar

Yukarı