Connect with us

Yumuşak Yeme Bozukluğu Nedir

SAĞLIK

Yumuşak Yeme Bozukluğu Nedir

Yumuşak Yeme Bozukluğu (BED), kontrolsüz aşırı yemek, yinelenen atakları ve aşırı utanç ve sıkıntı hissi ile karakterizedir.

Genellikle her yaşta ortaya çıkabilir, ancak gençlerin başlangıcına geç başlar. Kronik bir hastalıktır ve uzun yıllar sürebilir .

Gibi diğer yeme bozuklukları , bu erkeklere oranla kadınlarda daha yaygındır. Bununla birlikte, erkekler arasında en yaygın yeme bozukluğu türüdür.

Aşırı yemek yeme olayı, nispeten kısa bir sürede normal gıda miktarından daha fazla yeme ile karakterizedir. BED’de bu davranışa, sıkıntı ve kontrol yetersizliği eşlik eder.

Bir doktorun BED’i teşhis etmesi için aşağıdakilerden üç veya daha fazlası da bulunmalıdır:

 • Normalden çok daha hızlı yemek
 • Rahatsız edene kadar yemek
 • Aç hissetmeksizin büyük miktarlar yemek
 • Utanç ve utanç hisleri yüzünden yalnız yemek
 • Kendinizle suçluluk duymak veya tiksinti hissetmek

BED’li insanlar sıklıkla aşırı yorulmak, vücut şekli ve kilosu hakkında aşırı mutsuzluk ve sıkıntı duyarlar.

Şükran Günü ya da bir parti gibi bazen insanlar aşırı yemek yiyebiliyor olsa da, yukarıda listelenen bazı belirtileri yaşamış olsalar da BED’leri olduğu anlamına gelmez.

Teşhis konması için, haftada en az üç ay boyunca en az bir aşırı yemek yiyen kişi olmalıdır

Şiddet, haftalık bir ila üç şiddetli yemek yiyişimi ile karakterize olan ılımlıdan, haftada 14 ya da daha fazla sayıda bölüm ile karakterize olan uç noktaya kadar değişir .

Bir diğer önemli özellik ise uygunsuz telafi davranışlarının bulunmamasıdır. Bu bulimia’nın aksine, BED’li bir kişi bükme atağı için “makyaj” yapmaya çalışmak için müshil alıyor ya da fazla müshil alıyor demektir.

ÖZET BED, kısa bir süre içinde olağandışı miktarda gıdanın kontrolsüz olarak tekrarlanması ile karakterizedir. Bu bölümlere suçluluk duygusu, utanç ve psikolojik sıkıntı eşlik eder.

Yoğun Yeme Bozukluğu Neden Olur?

BED’in nedenleri iyi anlaşılmamıştır, ancak muhtemelen çeşitli risk faktörlerinden dolayı:

 • Genetik: BED’li insanlar ödül ve zevk duygularından sorumlu olan dopamine duyarlılığın artmasına neden olabilirler. Bozukluğun kalıtsal olduğuna dair güçlü kanıtlar da vardır.
 • Cinsiyet: BED, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. ABD’de, kadınların% 3.6’sı hayatlarının bir noktasında BED yaşıyor; erkeklerin% 2.0’ına kıyasla. Bunun nedeni biyolojik faktörlerdir.
 • Beyindeki Değişiklikler: BED’li kişilerin beyin yapısında değişiklikler olabilir, bu da gıdaya tepkilerle ve kendinden kontrol altında kalır.
 • Vücut boyutu: BED olan kişilerin yaklaşık% 50’si obez, kilo kaybı ameliyatı isteyen hastaların% 25-50’si BED kriterlerini karşılamaktadır. Ağırlık sorunları bozukluğu (bir neden ve sonuç her ikisi de olabilir.
 • Vücut görüntüsü: BED olan insanlar vücut üzerinde çok olumsuz bir görüntüye sahiptir. Vücut memnuniyetsizliği, diyet ve aşırı yeme bozukluğu gelişimine katkıda bulunur.
 • Aşırı yemek yeme: Etkilenenler çoğunlukla bu bozukluğun ilk belirtisi olarak aşırı yemek yeme öyküsü bildirirler. Buna, çocuklukta ve gençlik yıllarında şiddetli yemek yeme de dahildir.
 • Duygusal travma: Kötüye kullanım, ölüm, bir aile bireyinden ayrılma veya araba kazası gibi stresli yaşam olaylarının risk faktörleri olduğu tespit edildi. Ağırlık nedeniyle çocukluk dönemi zorbalık da katkıda bulunabilir.
 • Diğer psikolojik durumlar: BED’li kişilerin yaklaşık% 80’inde fobiler, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu (PSSD), bipolar bozukluk, kaygı veya madde kötüye kullanımı gibi en az bir başka psikolojik bozukluk bulunmaktadır.

Aşırı yemek yeme epizodu, stres, diyet, vücut ağırlığı veya vücut şekli ile ilgili olumsuz duygular, yiyeceklerin varlığı veya can sıkıntısı ile tetiklenebilir .

ÖZET BED’in sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Diğer yeme bozukluklarında olduğu gibi, gelişimi de çeşitli genetik, çevresel, sosyal ve psikolojik risklerle bağlantılıdır.

Sağlık Riskleri Nelerdir?

BED, birkaç önemli fiziksel, duygusal ve sosyal sağlık riski ile ilişkilidir.

BED olan kişilerin% 50’ye kadar bir kısmı obez. Bununla birlikte, bozukluk aynı zamanda kilo alma ve obez olma açısından bağımsız bir risk faktörüdür. Bu, binging dönemlerinde artan kalori alımına bağlıdır

Tek başına, obezite kalp hastalığı, felç, tip 2 diyabet ve kanser riskini arttırır

Bununla birlikte, bazı araştırmalar, BED’li kişilerin, aynı ağırlığa sahip BED’li olmayan obez insanlarla karşılaştırıldığında, bu sağlık sorunları geliştirmede daha büyük bir risk taşıdıklarını bulmuşlardır .

YBED ile ilişkili diğer sağlık riskleri arasında uyku sorunları, kronik ağrı koşulları, astım ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) bulunmaktadır

Kadınlarda bu durum, doğurganlık sorunları, gebelik komplikasyonları ve polikistik over sendromu (PCOS) gelişim riski ile ilişkilidir

BED’li insanlar aynı zamanda, sosyal ortamlarda düzgün bir şekilde işlev görmede azalmış bir tecrübeye sahiptirler; ciddi işlev bozukluğu, insanların% 13’ünde meydana gelmektedir

Ek olarak BED’li hastalar, sağlıklı insanlara kıyasla önemli derecede daha kötü bir yaşam kalitesi ve hastaneye kaldırma, ayakta tedavi ve acil servis ziyaretleri oranlarına sahiptir

Bu sağlık riskleri önemli olmakla birlikte, BED için çok etkili bir takım tedaviler de bulunmaktadır.

ÖZETBED, artan kilo alma ve obezite ile bağlantılı hastalıkların yanı sıra diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi ilişkili hastalıklarla da bağlantılıdır. Uyku sorunları, kronik ağrı, zihinsel sağlık sorunları ve yaşam kalitesinin düşürülmesi gibi diğer sağlık riskleri de vardır.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

BED için terapi hastalığın nedenlerine ve ciddiyetine ve bireysel hedeflere bağlıdır.

Tedavide aşırı yeme davranışları, fazla kilo, vücut imgesi, zihinsel sağlık sorunları veya bunların bir kombinasyonunu hedef alabilir.

Terapi seçenekleri arasında bilişsel-davranışçı terapi, kişiler arası psikoterapi, diyalektik davranış terapisi, kilo kaybı terapisi ve ilaç bulunmaktadır. Bunlar bire bir bazda, grup halinde veya kendi kendine yardım formatında yürütülebilir.

Bazı insanlarda, sadece bir terapi türü gerekebilirken, bazıları doğru uyum bulana kadar farklı kombinasyonları denemek zorunda kalabilirler.

Bir tıp veya zihinsel sağlık uzmanı sizin için en uygun terapiyi öğrenecek.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla SAĞLIK

Yukarı