Connect with us

Diyet

Zayıflama

Zayıflama

Ülkemizde zayıflama, kilo verme konusunda kararlı pek çok kişi bulunmaktadır. Bunların büyük çoğunluğu nasıl sağlıklı şekilde zayıflayacakları konusunda merak içerisindedir. Beslenme alışkanlıkları kişilerin günlük yaşamını önemli ölçüde etkilemektedir. Bundan dolayı uzman diyetisyenlerden yardım alarak sağlıklı kilo vermek en doğru davranıştır. Zayıflama konusunda ortaya atılan ancak doğruluğu ispatlanmamış pek çok bilgi mevcuttur. Bu nedenle zayıflamak için her duyulan bilgiye inanılmamalı ve işinde uzman diyetisyenlerden yardım alınmalıdır.

Her insanın vücut yapısının, metabolizmasının farklı oluşu diyet listelerinin herkeste aynı etkiyi yaratmamasının en önemli nedenidir. Hatta bazı listeler sanılanın aksine kişinin daha fazla kilo almasına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı sağlıklı kilo vermek için uzmana danışılmalı ve kişiye özel liste uygulanmalıdır.

Zayıflamak İçin Bitki Çayları

Zayıflamak için bitki çayları işe yarayan etkiye sahiptir. Bu çaylar metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Kilo vermek için kullanılan bitki çayı kürleri incelendiğinde bir kür için gerekli malzemeler dört çay kaşığı yeşil çay, dört çay kaşığı mate yaprağı, iki çay kaşığı ısırgan yaprağı ve iki çay kaşığı kekiktir. Bu bitkilerin her birinin doğal ve taze olmasına dikkat edilmelidir.

Tarifte belirtilen bitkiler kaynatılmış olan bir litre suyun içine ilave edilir. Daha sonra çayın demlenmesi için yaklaşık on dakika kadar beklenir. Çayın faydasını görebilmek için demlenmesine dikkat edilmelidir. Hazırlanan çay gün içerisinde üç ya da dört bardak içilebilir. Eğer çaya ödem söktürücü bir etki kazandırılmak istenirse içerisine mısır püskülü, rezene ya da kiraz sapı ilave edilebilir. Yağ yakması isteniyorsa kesinlikle içerisine bal ya da şeker ilave edilmemesi gerekir.

Hızlı Zayıflama İçin Öneriler

Sağlıklı zayıflamak için sabah kalkıldığında ılık su içine birkaç damla limon sıkılarak içilmelidir. Gün içerisinde alınması gereken kalori hesaplanmalı ve bunun üzerine çıkılmamalıdır. Hareketli bir yaşam tarzı benimsenmeli, bu mümkün değilse egzersize ağırlık verilmelidir. Bir gün boyunca yaklaşık iki litre su içilmelidir. İçilen su metabolizmayı hızlandırmakta etkilidir.

Kilo için iki tane tehlikeli madde olan şeker ve tuz kullanımı mümkün olduğunda azaltılmalıdır. Eğer şeker kullanmak gerekiyorsa bu durumda tercih esmer şekerden yana olmalıdır. Yemeklerde kullanılacak olan yağ saf ve organik olmalı, genellikle zeytinyağı tercih edilmelidir.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı?

Bazı insanlar öğün atlayarak ya da aç kalarak zayıflayacağını düşünmektedir ancak bu yanlış bir düşüncedir. Bunun yerine öğünde tüketilen porsiyon miktarı azaltılmalıdır. Özellikle kahvaltı kesinlikle atlanmaması gereken öğünler arasında yer almaktadır.

Sağlıklı zayıflama için stresten uzak durulmalı, tüketilen besinlerin kolay sindirimi açısından mutlaka yemekte yoğurt ya da salata yenilmelidir. Ekmek mümkün olduğunda az tüketilmeli ve bu da genellikle kahvaltıda olmalıdır. Tüketilecek ekmek tercihi ise tam buğday ekmeği ya da kepek ekmeği olmalıdır.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Zeytin Yağı İçerek Zayıflama İçin 3 Yöntem | kadinlarmelektir.com

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diyet

Yukarı