Connect with us

 Zayıflamak İçin Nasıl Yürüyüş Yapılmalı ?

Diyet

 Zayıflamak İçin Nasıl Yürüyüş Yapılmalı ?

Spor açısından her zaman en iyi ve en popüler şey tabiki de yürüyüş yapmaktır. Haftanın tam ortasında pahalı jimnastik salonlarında rahatça ağırlık kazanmak için hafta içi 4 saat yürüyüş yapmak kişinin formda kalmasına yardımcı olmaktadır.

 

Yapılan araştırmalara göre, haftanın en az 4 saati 18 ile30 yaşları arasında olan ve yürüyen kadınların önümüzdeki 15 yıl içinde kilo alanlara göre daha kolay bir şekilde kilo verdikleri tespit edildi. Yürümek, yalnızca bir ana kütlenin olmasına ve kilonuzu daha sonraki bir yaşta rahatça yönetmenize yardımcı olur. Sağlıklı bir yaşam için sihirli olabilecek bu 240 dakikalık yürüyüş tabii ki, kişiye yürüyüşten nasıl fayda çıkarabileceğine bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak bu başarılı sonuca ulaşmanın en önemli şartı, bunu düzenli olarak yapmaktır. Düzenli olarak yapılmadığı sürece, yürüyüş çok yararlı değildir. Düzenli olarak hareket etmek oldukça önemlidir. Bilinen bir gerçektir ki yürüyüşe alışkın olan kişilerin kilo verme ihtimalleri daha yüksektir.

 

 Yürüyüşün Faydalı Olması İçin Yapılacaklar

 

Düzenli Olarak Yapılmalı : Eğer zaman haftanın 4 saatine kadar çıkıyorsa, dört veya beş güne bölünebilir. Pazartesi ve pazar günleri boş bırakılabilir; salılar, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri ortalama 50 dakikalık yürüyüşler yapılabilir.

 

Tempoya Dikkat Edilmeli : Tempo da çok önemlidir. Uzun süre yürüseydiniz ya da koşsaydınız kaslarınızın yoğun bir tempoya ayak uydurması beklenmezdi. Bu beklenti, kaslarınızın çökmesine neden olabilirdi. Bu yüzden tempolu bir şekilde yürümeye başlamak ve devamını getirmek oldukça önemlidir. Yürümeden önce, yürümek için vücuda hazırlamak adına kasları ısıtmak gerekiyor. Yaklaşık 10-15 dakika ısınma hareketleri yapılarak tempolu yürüyüşe hazırlık yapılabilir.

 

Dengeli Koşulmalı : Koşarken ileriye veya geriye eğilmeyin. Pürüzsüz ve rahat adımlarla ayak uydurmaya çalışın. Kendinizi dengenizi bozabilecek dış faktörlerden ayırın.

 

Ağırlık Eklenmeli : Kalorinin daha hızlı yanması için ekstra kilogram yakma durumları gerekiyor. Bir sırt çantası olması veya bel bölgesinde olması yararlıdır. Kol ve bacaklara ağırlık koymanız önerilmez çünkü bunlar duruşunuzun bozulmasına neden olabilir.

 

Kararlı Olunmalı : Açık hava veya koşu bandı olsun, hangisinin belirlenmesi önemlidir. Kararınızı alırsanız, vücudunuz size uyum sağlayacak ve zamanla kilolardan vedalaşmaya hazır olacaktır.

 

Uzatma Denenmeli : Çalışacak zamanı doldurduktan sonra çalışmaya devam etmek için enerjik hissettiğinizde, tereddüt etmeden devam edin.

 

Hedef Koyulmalı : Yürüdüğünüz günler arttıkça enerjinizin arttığını hissedersiniz. Bu yüzden kendinize her zaman daha büyük bir hedef koyun ve bitirmeyi deneyin.

Karnınıza Hakim Olunmalı : Elbette yalnız yürümek kilo vermek için yeterli değildir. Egzersizler yapıldıktan sonra yeme içme kısımları, egzersizin kalitesini de etkiliyor. Bir şey yemeden önce, onu yakmak için nasıl yürüyeceğinizi düşünmek faydalı olabilir. Örneğin, bir jöleli fasulye şekeri eritmek için, bir futbol sahası boyunca tamamen yürümeyi düşünün ve ona göre tedbirinizi alın.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diyet

Yukarı